українська російська англійська
К.Грищенко відкрив реконструйований музей Тараса Шевченка на Черкащині
09.01.2014 | 12:40
ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА

9 січня в рамках робочої поїздки Віце-прем’єр-міністра України Костянтина Грищенка до Черкаської області з нагоди святкування її 60-річного ювілею відбулося урочисте відкриття реконструйованого музею Тараса Шевченка в с. Мошни Черкаського району.

«Я вдячний усім, хто долучився до відтворення цього музею. Сьогодні нам як ніколи потрібно пам'ятати про заповіти Тараса Шевченка любити Україну, і наш спільний обов'язок - зробити усе для духовного об’єднання українців», - підкреслив К.Грищенко під час урочистого відкриття музею.

Реставрація музею здійснювалася на виконання рішення Всеукраїнської гуманітарної ради при Президентові України, у рамках підготовки до відзначення 200-річчя Тараса Шевченка.

Музей розташовано в колишньому помешканні міщанина Нагановського, де під час своєї останньої подорожі в Україну в липні 1859 року Тарас Шевченко провів кілька ночей після арешту в Прохорівці. Тож експозиція сформована так, щоб максимально відтворити той нелегкий період в житті Шевченка, коли він перебував в Україні.

Після проведення реставраційних робіт, колишнє помешкання Нагановського нині має такий вигляд, який воно мало в середині ХІХ століття. В експозиції музею збережено унікальні фото, тексти спогадів, меблі й інші предмети побуту жителів Мошен у ХІХ столітті,що також долучилися до поповнення фонду музею.

За словами директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Алли Кушнір, підхід реставраторів був досить делікатним, по суті вони зміцнили будівлю і докорінно не втручалися у її будівництво.

Загалом, у хаті 6 кімнат, у п’яти з них створено різноманітні експозиції, ще в одній – облаштовано кімнату для співробітників музею. Таким чином, черкащани та гості області зможуть зануритися в атмосферу ХІХ століття та ще глибше пізнати життя Великого Кобзаря, а також тих, хто колись у ній мешкав чи гостював. На стінах хати-музею розвішано чимало фотографій, офіційних документів та листів, у його кімнатах відвідувачі побачать колекцію старовинного посуду й меблів, серед них – буфет для кухні, стільці, столи з лавами, ліжко та багато дрібних предметів побуту. Кожен із експонатів відтворює ту епоху та атмосферу, в якій жив Тарас Григорович.

Реставрація музею розпочалася ще у жовтні 2013 року за сприяння львівського товариства «Візерунок». Проектно-кошторисну документацію було виготовлено приватним підприємством «Ларо 2010». Автором проекту є архітектор Сергій Туренко. Долучалися до його розробки також фахівці з управління містобудування та архітектури Черкаської облдержадміністрації та управління культури, а також архітектор Лариса Скорик.

 

версія для друку