українська російська англійська
Заява МЗС України щодо 20-ї річниці відмови України від ядерної зброї
14.01.2014 | 14:24
Прес-служба Міністерства закордонних справ

Двадцять років тому – 14 січня 1994 року у Москві президенти України, США та Росії підписали тристоронню заяву, в якій були зафіксовані домовленості щодо практичної реалізації рішення України відмовитись від ядерної зброї.

У документі Сполучені Штати та Росія зобов’язуються від свого імені, а також від імені Великої Британії надати Україні гарантії безпеки у прив’язці до набрання чинності Договором про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО) та приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). 

Саме в тристоронній заяві вперше було передбачено поставити всю ядерну діяльність України під гарантії МАГАТЕ. Документ також охоплює економічну складову ядерного роззброєння, зокрема, в частині надання відповідної фінансової компенсації Україні. 

Таким чином, Тристороння заява заклала міцні підвалини сучасної системи міжнародної, передусім ядерної безпеки. Тоді ж Україна, фактично, стала флагманом поступу у напрямку звільнення світу від ядерної зброї.

І сьогодні Україна залишається без’ядерною державою, відмовившись два роки тому від запасів високозбагаченого урану.

На всіх міжнародних форумах, передусім в рамках самітів з ядерної безпеки, наша держава займає послідовну позицію щодо досягнення важливої гуманітарної мети – остаточного знищення всіх запасів ядерної зброї у світовому масштабі. Ми закликаємо держави, що володіють цим видом зброї масового знищення, продовжити активний процес ядерного роззброєння, наслідуючи історичний і безпрецедентний приклад України.

 

версія для друку