українська російська англійська
До 2017 року цивільним професіям навчать понад 21 тис. звільнених військовослужбовців та членів їх сімей
15.01.2014 | 10:05
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Уряд схвалив Концепцію Державної цільової програми соціальної і професійної адаптації військовослужбовців, які підлягають звільненню, та осіб, звільнених з військової служби, на період до 2017 року. Відповідне розпорядження Кабінету Міністрів №1068 прийнято 18 грудня 2013 року. Державним замовником цієї програми визнано Міністерство соціальної політики.

На початку 1992 року у Збройних Силах загальна кількість військовослужбовців та цивільного персоналу становила понад 900 тис. осіб, утримання яких могло призвести до серйозних соціальних наслідків та негативних процесів у державі. Тож було прийнято рішення про приведення структури, чисельності і оснащення Збройних Сил у відповідність з рівнем потенційних військових загроз та економічних можливостей України шляхом їх реформування. Одним із напрямів реформування є скорочення чисельності особового складу Збройних Сил. Станом на 31 грудня 2012 р. чисельність Збройних Сил відповідно до Закону України «Про чисельність Збройних Сил України на 2012 рік» становила близько 184 тис. осіб, у тому числі військового персоналу близько 139 тис. осіб.

Протягом 2013—2017 років із Збройних Сил, інших військових формувань (внутрішніх військ МВС, Служби зовнішньої розвідки), правоохоронних органів спеціального призначення (СБУ, Управління державної охорони, Держприкордонслужби) та Держспецтрансслужби (далі — військові формування) відповідно до поданих ними прогнозних показників передбачається звільнення понад 42 тис. військовослужбовців без урахування військовослужбовців строкової військової служби.

Військова служба має особливий характер, що передбачає володіння специфічними спеціальностями, ризики для життя, значні обмеження свободи (пересування, вибору місця проживання тощо), цілковите підпорядкування службової діяльності військовим статутам. За період тривалої військової служби (десяти років і більше) переважна більшість військовослужбовців втрачає цивільну професію або кваліфікацію, більшість зв’язків із цивільним середовищем. У зв’язку з цим звільнені з військової служби мають значні проблеми із входженням у цивільне життя та потребують спеціальних заходів адаптації, яка  включає психологічну, правову та професійну складові. 

Згідно із законодавством певним категоріям військовослужбовців і членам їх сімей надані значні пільги, встановлені правові і соціальні гарантії та компенсації, серед яких передбачено їх право на соціальну та професійну адаптацію до умов життя в цивільному середовищі за рахунок коштів держбюджету. Однак протягом останніх десяти років внаслідок відсутності належного фінансування заходи щодо адаптації військовослужбовців фактично не здійснювалися, а чисельність військового персоналу тільки у Збройних Силах з початку 2003 року до 2012 року включно скоротилася з 307,5 до 139 тис. осіб. Тож виникла необхідність прийняття відповідної державної цільової програми.

Метою Програми є забезпечення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, сприяння у працевлаштуванні, надання інформаційних, консультаційних послуг, соціально-психологічної і правової допомоги військовослужбовцям та членам їх сімей під час адаптації.

Програму передбачається виконати протягом 2013—2017 років. Зокрема, очікується забезпечити проходження понад 21 тис. військовослужбовців та членів їх сімей професійного навчання за професіями та спеціальностями, що користуються попитом на ринку праці.

Орієнтовний обсяг фінансування, необхідний для виконання Програми, становить 101,262 млн. гривень у цінах 2013 року.

Варто зазначити, що досвід здійснення протягом тривалого періоду адаптації військовослужбовців свідчить, що за послугами з професійного навчання звертається близько 70 відсотків із числа військовослужбовців, які мають відповідне право. У зв’язку з цим 30 відсотків витрат, пов’язаних з професійним навчанням, у разі їх економії планується спрямувати на виконання інших завдань Програми.

версія для друку