українська російська англійська
Олена Лукаш: Останні події потребують роз'яснення громадянам їхніх прав
15.01.2014 | 17:36
Прес-служба Міністерства юстиції

- Протягом останніх місяців в Україні проходять заходи за участі великої кількості наших громадян. Переважна більшість таких зібрань носить мирний характер, під час яких люди мають можливість обговорювати і висловлювати своє ставлення до певних суспільних і політичних подій в Україні та світі. Водночас окремі громадяни мирні протестні настрої штучно використовують для досягнення власних політичних цілей, - заявила Міністр юстиції України Олена Лукаш під час брифінгу в Кабінеті Міністрів України 15 січня 2014 року.

За її словами, наслідком таких безвідповідальних дій політиків є:

- порушення закону,

- нехтування правами та інтересами громадян України, які охороняються законом,

- підміна гарантованого Конституцією України права громадян мирно збиратись на захоплення будівель і блокування роботи державних органів.

- Усі ці події вимагають більш зваженої оцінки, роз’яснення нашим громадянам їхніх прав, з урахуванням положень чинного законодавства України, європейського та світового досвіду, - підкреслила Олена Лукаш.       

За її інформацією, право на мирні зібрання гарантується статтею 39 Конституції України та повністю відповідає міжнародним стандартам (Міжнародному пакту про громадянські та політичні права, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року).

Міжнародні стандарти у сфері мирних зібрань, узагальнені в Керівних принципах зі свободи мирних зібрань (розроблені Радою експертів БДІПЛ/ОБСЄ),  визначають, що держава, виконуючи свої обов’язки, зокрема, має забезпечувати в повній мірі дотримання прав і свобод громадян, як тих, що є учасниками мирних зібрань, так і тих, які не є їх учасниками.

Ці принципи передбачають, що органи влади зобов'язані знайти точний баланс між дотриманням права на свободу мирних зібрань та правами інших громадян, що проживають, працюють, займаються бізнесом у місці проведення зібрання. Цей баланс має забезпечити, щоб у тому ж місці одночасно з проведенням мирних зібрань могла продовжуватися інша діяльність, а саме - має бути забезпечено для інших осіб право на недоторканність особистого життя, право на повагу до власності, право на свободу та безпеку особистості та право на свободу пересування тощо.

Обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

- Отже, при здійсненні прав і свобод одних людей не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей, - наголосила Міністр юстиції.

версія для друку