українська російська англійська
На РАЕС успішно пройшла апробацію система дистанційного огляду корпусу реактора українського виробництва
28.07.2014 | 10:23
Прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

Система огляду корпусу реактора ВВЕР-1000 – «Сократ», розробка українських вчених, успішно пройшла апробацію на енергоблоці №4 Рівненської АЕС під час планово-попереджувального ремонту.

Одним з показників надійності експлуатації основного обладнання є контроль стану метала. Під час щорічних планово-попереджувальних ремонтів енергоблоків Рівненської АЕС спеціалістами служби контролю металу з використанням неруйнівних методів контролю проводяться дослідження різних видів обладнання. На РАЕС використовуються візуальний, вимірювальний, капілярний, магнітно-порошковий, ультразвуковий, радіографічний, вихорострумовий неруйнівні методи контролю. Враховуючи розташування частини обладнання у зоні можливої дії радіоактивного опромінення, - зазначає начальник служби контролю металу РАЕС Віктор Кравець, – наше завдання максимально автоматизувати виконання робіт. Останньою впровадженою новацією стало використання для зовнішнього огляду корпусу реактора дистанційного маніпулятора «Сократ». Вимоги щодо огляду корпусу реактора прописані у правилах та нормах і здійснюються раз на чотири роки. Використання штатного маніпулятора для даних цілей стало неможливим за рядом причин. Запровадження сучасного пристрою для здійснення огляду корпусу реактора ВВЕР-1000 було включено до Програми підвищення безпеки енергоблоку №4 ВП РАЕС.

Характеризуючи перший виготовлений в Україні маніпулятор для АЕС «Сократ», Віктор Кравець відзначає його мобільність, високу ступінь невідмовності, забезпечення повної дистанційності. Це не єдиний продукт співпраці з ЦНК. З моменту заснування Центру спільно реалізовано багато значущих проектів у сфері неруйнівного контролю. Окрім даного Центру, РАЕС активно співпрацює з Інститутом електрозварювання імені Е.О. Патона НАН України, Інститутом проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України, Інститутом ядерних досліджень НАН України (м. Київ). На РАЕС вважають неруйнівний контроль важливим заходом для успішної превентивної роботи у боротьбі з відмовами обладнання й готові до розповсюдження передового досвіду на інші АЕС України.

За словами Віктора Кравця, колектив служби відкритий до застосування нових підходів для досягнення більш точних і достовірних результатів контролю стану обладнання РАЕС, що забезпечують подальшу надійну експлуатацію атомної станції.

«Сократ» – розробка спеціалістів Учбово-атестаційного Центру з неруйнівного контролю Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ЦНК) на чолі з доктором фізико-математичних наук, завідуючим кафедрою ядерної фізики КНУ, професором Ігорем Каденко. Вони врахували усі рекомендації, провели навчання персоналу РАЕС, шеф-монтаж та випробування нового обладнання на місці.

Рівненська атомна електростанція (РАЕС) розташована на північному заході Рівненської області. На РАЕС експлуатуються чотири енергоблоки сумарною потужністю 2 835 МВт: блок №1 (ВВЕР-440) потужністю 420 тис. кВт з 1980 року, блок №2 (ВВЕР-440) потужністю 415 тис. кВт з 1981 року, блок №3 (ВВЕР-1000) потужністю 1 млн. кВт з 1986 року, блок №4 (ВВЕР-1000) потужністю 1 млн. кВт з 2004 року.

версія для друку