українська російська англійська
Енергетична безпека та стабільність транзиту в ЄС вимагають прозорих правил
13.08.2014 | 16:57
Прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

Перенесення закупівлі газу європейськими компаніями з західного кордону України на західний кордон Росії дозволить забезпечити надійний транзит газу до Євросоюзу та в кінцевому підсумку гарантувати енергетичну безпеку країн ЄС. Передаючи свій газ покупцям на кордоні з Україною, ВАТ «Газпром» позбавиться можливості погрожувати європейцям припиненням поставок, використовуючи необґрунтовані обвинувачення про несанкціонований відбір газу Україною.

«Закупівля російського газу на кордоні України з Росією надасть європейським газовим компаніям можливість розпоряджатися своїм газом уже на території України, у тому числі використовувати значні потужності підземних сховищ газу на заході нашої держави. Україна,  своєю чергою, отримає пряме з’єднання з європейськими операторами газових мереж. Така структура транзиту є вигідною для обох сторін», — заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

«Нафтогаз» вважає за необхідне ще раз наголосити, що прийняття Закону України «Про санкції» не означатиме автоматичного введення санкцій проти будь-яких осіб, у тому числі проти «Газпрому». Закон лише створює правову основу для їх застосування. Водночас, перенесення закупівлі газу європейськими компаніями на західний кордон Росії дозволить не лише знівелювати потенційний ризик введення санкцій, а й привести договірні відносини щодо транзиту газу у відповідність до норм Третього енергетичного пакету ЄС, імплементувати який Україна має до 2015 р. Таке рішення повністю відповідає правилам Європейського Енергетичного Співтовариства, до якого Україна приєдналась у 2011 р.

«Нафтогаз» поважає довгострокові контракти європейських споживачів на постачання російського газу і розуміє, що їх зміна потребує переговорів і часу. Водночас Компанія зазначає, що наявну ситуацію також не можна вважати стабільною. Ситуація, що склалася, може призвести до повторення газової кризи 2009 року, коли «Газпром» припинив транзит газу до Європи.

По-перше, розірвання 17 червня з ініціативи російської сторони договору про балансування газу між ПАТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Газпром експорт» робить неможливим використання «Газпромом» газу з українських підземних сховищ для покриття пікового споживання в ЄС.

По-друге, відсутність прямих договорів з’єднання (Interconnection Agreements) між «Укртрансгазом» та операторами транспортних систем сусідніх країн унеможливлює стандартне балансування при транзиті газу. Такі договори має «Газпром експорт» всупереч нормативним положенням, що діють в ЄС. Завдяки цьому російська компанія монопольно контролює транспортування і продаж газу на східних кордонах Європи.

Як надійний транзитер, НАК «Нафтогаз України» вважає своїм обов’язком попередити європейських партнерів про можливі ризики і пропонує вирішити проблему спільними зусиллями шляхом тристоронніх переговорів у форматі Україна — ЄС — Росія.

версія для друку