українська російська англійська
Заміщення, а не скорочення споживання газу - нагальний пріоритет
02.09.2014 | 13:20
ПРЕС-СЛУЖБА ДЕРЖАВНОГО АГЕНТСТВА З ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

Про це Голова Держенергоефективності України Сергій Савчук заявив у ході обговорення з провідними експертами сфери енергоефективності напрямків та механізмів використання 500 мільйонів гривень фінансової допомоги Європейського Союзу. «Сьогодні близько 25 млрд. кубічних метрів газу споживає населення та теплогенеруючі компанії. При цьому власний щорічний видобуток становить близько 20 млрд. кубічних метрів. В такій ситуації нам варто концентрувати кошти, в першу чергу, на заміщення газу», - зазначив він.

«Україні сьогодні потрібні такі технічні рішення, які матимуть швидкий ефект і можуть стати мультиплікаторами. В цьому контексті Агентство пропонує розглянути питання спрямування коштів на повернення інвестору 30% вартості проекту за умови максимальної економії та заміни газу», сказав С. Савчук. Він зауважив, що цей варіант потребує обговорення та детального відпрацювання, адже постає питання, хто буде відбирати проекти, хто перевірятиме їх ефективність.

Деякі експерти зауважили, що спрямування коштів на компенсацію відсотків - найкоротший шлях заміщення газу. Такий механізм звільняє державу від ризиків  щодо відбору та реалізації проектів, адже цим займеться банк. Це підтвердив, зокрема, Володимир Литвин - заступник Голови Правління АТ «Ощадбанк», хоч і зауважив, що спеціалістів такого спрямування банки зазвичай не мають.

Наприкінці дискусії учасники домовилися надіслати свої конкретні пропозиції та зауваження для їх доопрацювання і впровадження механізму відшкодування коштів у проекти заміни газу. Загалом, більшість експертів висловили думку, що в нинішніх умовах варто спрямувати фінансування на часткову компенсацію коштів на енергоефективні проекти. Це одні з перших кроків, які потрібно зробити на шляху до енергонезалежності.

 

версія для друку