українська російська англійська
Українська урядова делегація бере участь у 58-й сесії Генеральної Конференції МАГАТЕ
24.09.2014 | 15:54
ПРЕС-СЛУЖБА ДЕРЖАВНОЇ ІНСПЕКЦІЇ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ

22 вересня у м. Відень (Республіка Австрія) розпочала свою роботу чергова – 58-а сесія Генеральної Конференції Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

Щорічне засідання Генеральної Конференції є найголовнішою подією в календарі Агентства. Під час заходу уповноважені делегації 162 країн-членів МАГАТЕ обговорять програму діяльності та основні напрями роботи організації, зокрема, бюджет на наступний рік. Порядком денним передбачено звіт за результатами реалізації основних програм в сфері ядерної та радіаційної безпеки, безпеки перевезень, поводження з РАО, ядерної захищеності, ядерної науки та технології, гарантії нерозповсюдження, тощо.

Україну в ході Конференції представляє урядова делегація на чолі з Головою Держатомрегулювання Сергієм Божком. До складу делегації також входить заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Вадим Улида, Голова Державного агентства з управління зоною відчуження Володимир Холоша, керівництво та фахівці ДП НАЕК «Енергоатом», інші посадові особи.

Перший пленарний день конференції розпочався обранням президента 58-ї сесії, яким став Посол та постійний представник при ООН та інших міжнародних організаціях у Відні від Шрі-Ланки Альяр Лебе Абдул Азіз.

Цього року уповноважені делегації привітали нових країн-членів Агентства: Союз Коморських Островів, Республіку Джибуті, Кооперативну Республіку Гайана та Республіку Вануату.

Із привітальною промовою перед учасниками засідання виступив Генеральний директор МАГАТЕ Юкія Амано, який окреслив основні досягнення роботи Агентства за останній рік та поінформував про завдання, що стоять на порядку денному організації, закликав країни члени до активної взаємодії та співробітництва.

В ході першого пленарного дня перед делегатами виступили США, Італія від Європейського Союзу, Російська Федерація, Китай, Єгипет, Австрія, Казахстан, ЮАР, Японія, Франція, Саудівська Аравія та інші. В свої виступах країни надавали високу оцінку роботі МАГАТЕ за усіма напрямами діяльності, ділились національними досягненнями в сфері мирного використання ядерної енергії та висловлювали підтримку МАГАТЕ в її заходах та ініціативах з подальшого зміцнення загально світового рівня ядерної та радіаційної безпеки.

Делегація України в перший робочий день Генеральної Конференції провела низку важливих робочих зустрічей серед яких зустріч з керівником відділу С департаменту гарантій Х. Барросою та співробітниками відділу. Під час зустрічі українська сторона поінформувала про основні питання реалізації положень Угоди про застосування гарантій між Україною та МАГАТЕ та Додаткового протоколу до неї, подякувала співробітникам відділу за постійну підтримку та незмінну позицію щодо територіальної цілісності України.

Безпрецедентні події, що мають місце в Україні останні місяці поставили ряд гострих питань щодо забезпечення державного нагляду за ядерною та радіаційною безпекою, відповіді на які наразі не може надати міжнародна спільнота в тому числі і така поважна організація як МАГАТЕ. Виклики, які виникли у зв’язку з окупацією частини території України Російською Федерацією, а саме території АР Крим, де розташовані ядерні дослідницькі установки, зберігається ядерний матеріал та знаходяться у використанні велика кількість ДІВ, потребують відповідного реагування не тільки на національному рівні, а також і на міжнародному. Як перший крок Україна напрацювала пропозиції щодо внесення змін до ряду міжнародних документів, серед яких Конвенція з фізичного захисту ядерних установок та ядерного матеріалу, Об’єднана Конвенція про безпеку проводження з РАВ та про безпеку поводження з ВЯП, а також Угода між Україною та МАГАТЕ про застосування гарантій у зв’язку із Договором про нерозповсюдження ядерної зброї та Додатковий протокол до неї.

Обговорення цього питання стало головною темою української делегації під час зустрічей зі співробітниками Секретаріату МАГАТЕ, і зокрема з керівником Офісу з ядерної захищеності К. Мрабітом. Він запевнив українську делегацію в повній підтримці з боку Агентства та висловив готовність розширювати співробітництво з Україною з усіх аспектів ядерної захищеності, а це включає надання допомоги у вдосконаленні нормативно-правової бази, навчанні персоналу, посиленні інфраструктури та спроможностей з реагування та виявлення, тощо.

Однією із найважливіших подій під час Генеральної Конференції була зустріч Делегації України з Міністром енергетики США Е. Монізом. Міністр енергетики висловив повну підтримку Україні та готовність допомагати у вирішенні актуальних енергетичних питань враховуючи складну безпекову ситуацію на Сході України та тимчасову анексію АРК з боку Російської Федерації. Сторони обговорили питання диверсифікації постачання ядерного палива для енергоблоків АЕС України, будівництво сховищ зберігання відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 на Чорнобильській АЕС та ЦСВЯП, питання модернізації систем фізичного захисту ядерних установок, аспекти забезпечення захищеності джерел іонізуючого випромінювання в світлі нових викликів, що стоять перед Україною.

 

 

версія для друку