українська російська англійська
Україна зробила перший крок до прийняття міжнародних стандартів щодо запобігання відмиванню доходів
07.10.2014 | 15:14
Прес-служба Міністерства фінансів

7 жовтня на пленарному засіданні Верховної Ради було прийнято за основу проект Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Народні депутати більшістю голосів також проголосували за скорочений термін підготовки до другого читання проекту.

Представляючи законопроект у Парламенті, Міністр фінансів України Олександр Шлапак зазначив: «Ще 16 лютого 2012 року група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, більше відома як FATF, прийняла нові стандарти в боротьбі з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму і звернулася із проханням до всіх держав, які підтримують таку боротьбу, і які б не хотіли застосування санкцій щодо до себе, затвердити ці стандарти у себе. Після цього спеціальний комітет експертів Ради Європи із взаємної оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансування тероризму (MONEYVAL) звернувся з аналогічним проханням. Однак, на превеликий жаль, протягом двох років Україна не спромоглася виконати свої зобов’язання перед цими поважними міжнародними організаціями і прийняти ці стандарти. У нас сьогодні є можливість виправити цю ситуацію». 

Міністр також відмітив, що на сьогоднішній день стандарти FATF та MONEYVAL підтримують більше 90 країн світу.

Документ  також було розроблено з метою виконання домовленостей в рамках угоди «стенд-бай» (SBA) з МВФ.

Олександр Шлапак нагадав, що неприйняття цих стандартів матиме неприємні наслідки: «Спочатку держава отримає відповідні претензії, потім комерційні банки, потім наші суб’єкти – з точки зору додаткових перевірок, затримок грошей, затримок перерахунків коштів у міжнародних фінансових системах, тощо».

Так, зокрема, проектом Закону передбачається запровадити національну оцінку ризиків системи фінансового моніторингу та удосконалення ризик-орієнтовного підходу, доповнити нормами щодо боротьби із фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, змінити підхід у визначенні предикатних злочинів (включення податкових злочинів до предикатних) та вдосконалити законодавчі аспекти, які впливають на якість розслідування злочинів з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. Пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо підслідності злочинів з легалізації, здійснювати фінансовий моніторинг щодо національних публічних діячів та посадових осіб міжнародних організацій, встановити поріг для міжнародних грошових переказів та зняти порогові суми для здійснення фінансового моніторингу ріелторами та нотаріусами, збільшити строк зупинення фінансових операцій.

Разом з тим, Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» буде визнано таким, що втратив чинність.

 

версія для друку