українська російська англійська
23 жовтня, заключне слово Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка під час селекторної наради з питань забезпечення проведення виборів
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ЯЦЕНЮК А.П. – Вітаю представників засобів масової інформації, керівників облдержадміністрацій, начальників обласних управлінь МВС, СБУ, керівництво ЦВК, наші громадські організації, які спостерігають за виборами! Також окремо хочу привітати представника місії ОБСЄ з питань спостереження за виборами.

Шановні колеги! Сьогодні ми повинні чітко обговорити питання проведення чесних, прозорих і демократичних парламентських виборів в Україні.

Виборчий процес – це не тільки день голосування. В основі своїй виборчий процес – це підготовка до голосування, політична агітація, можливість всіх вільно і чесно говорити через канали телебачення, заборона підкупу виборців і продажу свого голосу. Саме такий закон був внесений Урядом і прийнятий Парламентом, і сьогодні закон про підвищення відповідальності за підкуп як голосу, так і продаж цього голосу, набув чинності.

Чесні і прозорі вибори – це правильний підрахунок голосів і підведення підсумків результатів голосування.

Я хотів би, щоб сьогодні на нашій селекторній нараді ми провели дуже чітку і практичну роботу з приводу завершення виборчого процесу, дня голосування, а далі – підведення підсумків і результатів голосування.

 

ЯЦЕНЮК А.П. – Шановні учасники зібрання! В когось є коментарі з приводу виборчого процесу? Я тоді хотів би підвести підсумки.

Шановні голови адміністрацій, представники громадських організацій, міжнародних місій спостереження, шановні українці!

Чотири місяці тому ми з вами провели демократичні, чесні і прозорі вибори Президента України. Складно проводити вибори в країні, на яку здійснено військову агресію Російської Федерації. Абсолютно зрозуміло, що спроби по дестабілізації ситуації продовжуватимуться і провокуватимуться з російського боку. Їм не вдалося це зробити під час президентських перегонів, хоча такі намагання були неодноразові, і свої плани вони не полишили.

Тому я хотів би розпочати з доручення щодо проведення виборів саме з питань безпеки. Забезпечення безпеки на виборчих дільницях, забезпечення безпеки для громадян України, які йдуть на вибори, як в територіях, прилеглих до зони АТО, так і в цілому по країні.

Окрема увага в місцях особливого скупчення громадян, великі міста, там, де є вірогідність чи то терористичних атак, чи то нападів, чи то зриву виборчого процесу.

Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній гвардії, Міністерству оборони задіяти всі сили і засоби для охорони громадського порядку, наявності міліції на виборчих дільницях; повна координація діяльності всіх силових структур, щоб кожна людина, яка йде голосувати, чи кожна людина, яка є членом виборчої комісії, знала, що її життя в безпеці, що її життя захищено українцями-правоохоронцями.

Повна мобілізація всієї правоохоронної системи з метою не допущення зриву виборчого процесу і будь-яких спроб щодо терористичних атак під час виборів.

Окремо хотів би зазначити по територіям, які прилеглі до зони АТО. Міністр внутрішніх справ – Арсен Борисович (Аваков. – Ред.), Міністр оборони і Служба безпеки України – охорона і контроль за безпекою повинні здійснюватися кадровими офіцерами, регулярним складом Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії, інших силових підрозділів, які відповідно до закону зобов’язані виконувати свою функцію щодо забезпечення безпеки громадян.

Будь-хто, хто незаконно зі зброєю, навіть думає про можливість зриву виборчого процесу - арештовувати і притягати до кримінальної відповідальності. Будь-які спроби по дестабілізації ситуації повинні в рамках закону жорстко присікатися. Вибір здійснюється не автоматом, вибір здійснюється через бюлетень і через чесне волевиявлення. Ще Лінкольн сказав про те, що бюлетень набагато сильніша зброя, ніж куля.

Окремо я прошу Міністра внутрішніх справ зараз дати доручення, я зараз звертаюся до керівників обласних управлінь внутрішніх справ, закон сьогодні набув чинності, закон про суттєве посилення кримінальної відповідальності за підкуп виборців, за продаж голосу, за підроблення виборчих документів, за напади на виборчі дільниці. Тобто Закон "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян" сьогодні вступив у дію.

Протягом 2-х днів прошу керівництво МВС дати прес-конференції з чітким роз`ясненням норм закону і про те, що будь-хто, незалежно від того чи він з партії влади, чи він з партії опозиції, чи він має відношення до збройних формувань, будь-хто буде притягатися до відповідальності за порушення цього закону.

Окремо по фінансовому забезпеченню. Міністерство фінансів, це добре, що ми зараз забезпечили повністю фінансування, щоб були всі кошти виплачені і членам комісії, і щоб Центральна виборча комісія також повністю закрила всі свої рахунки, що необхідні для чесності і прозорості виборчого процесу.

Стосовно Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Юрію Васильовичу (Продан. – Ред.), перевірити ще раз, у вас на Антикризовому енергетичному штабі, щоб у нас випадково не вимикалося вночі світло саме в той момент, коли почнуть підраховувати виборчі бюлетені. Це також питання безпеки і це питання достовірності проведення виборів.

Також я прошу ЦВК в найкоротші терміни дати чітку інформацію з приводу тих виборчих дільниць, які будуть відкриті в Донецькій і Луганській областях. Попередня інформація, яка надавалась ЦВК, зазначає те, що більше половини округів у Донецькій і Луганській областях зможуть провести вибори. Зараз було б важливо, щоб остаточно уточнили таку кількість, щоб громадяни України і суспільство знало, де будуть вибори, а де вибори провести неможливо.

Окремо також звертаюсь до керівників у ОДА, до всієї правоохоронної системи: забезпечити допомогу міжнародним спостерігачам. Визнання чесності і прозорості виборів в Україні – є визнання того, що ми не просто на папері підписали Угоду про асоціацію з ЄС, а що ми на ділі доводимо, що Україна є демократичною державою. Ці вибори, як і будь-які вибори, є визначальними, тому що люди обирають тих, хто буде нести відповідальність за долю країни в цих дуже складних часах і в цій дуже складній ситуації. Вибори є найкращим шляхом політичної чи народної люстрації. Люди повинні мати право вільно проголосувати. Кого оберуть, той і буде мати право представляти українців у новообраному Парламенті, той отримає право формувати новий Уряд і той отримає найбільшу міру відповідальності за майбутнє держави.

Я також прошу все керівництво держави надавати повне сприяння громадським організаціям по спостереженню за виборами. Арсене Борисовичу (Аваков. – Ред.), Ваша ідея щодо інформаційного центру в МВС цілковито підтримується. Кожне порушення, яке є, негайна реакція правоохоронної системи і поширення інформації через ЗМІ про те, що зроблено, кого притягнуто до відповідальності і чи зроблено все для того, щоб уникнути в майбутньому відповідних правопорушень.

Тому, шановні колеги, ми з вами пройшли революцію, пройшли вже одні президентські вибори, зараз знаходимось у фактичному стані російської військової агресії проти України, маємо ще один виклик – це парламентські вибори з метою формування нової Верховної Ради і нового складу Кабінету Міністрів. Люди повинні отримати право вибору, а країна – отримати новий Парламент і новий Уряд. І наша з вами відповідальність – забезпечити конституційні права і гарантії українських громадян.

Тому чесність, прозорість, безпека і підведення підсумків результатів голосування – це завдання, які стоять перед кожним керівником, як обласних і районних державних адміністрацій, так і правоохоронної системи, спеціальних служб і Міноборони України.

Якщо запитань немає від керівників областей… Що каже комунікаційний центр? Якщо нема запитань, то я прошу в оперативному режимі – протягом виборчого процесу в Уряді є відповідальні чергові, працюємо на чесні вибори, на новий Парламент і на Україну.

 

версія для друку