українська російська англійська
Сьогодні ми розвінчуємо міф, нібито повстанський рух був лише на заході України, - Олександр Сич
25.11.2014 | 17:17
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

Сьогодні ми розвінчуємо міф, нібито повстанський рух був лише на Заході України. Це підтверджує і виставка, і збірник, представлені сьогодні в Українському домі. Про це заявив Віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич під час відкриття музейної експозиції «Народна війна» та презентації 1-го тому збірника документів «Чекістське досьє окупованої України» 25 листопада 2014 року в Києві.

«У силу історичних обставин ОУН і УПА зуміли більше реалізувати власні ідеї на теренах Західної України.  Хоча насправді материнським середовищем націоналізму є Схід. І перші націоналістичні організації – чи то Братство тарасівців, чи то Українська народна партія родом зі сходу нашої держави», - додав урядовець.

Олександр Сич наголосив, що тоталітарний режим прагнув винищити будь-які згадки про національно-визвольну боротьбу українського народу, яка у 20 ст. розгорнулася по усіх теренах Української держави.

Зокрема, за даними секретного посібника Вищої школи КДБ ім. Ф. Дзержинського при Раді міністрів СРСР «Український буржуазний націоналізм» (1961 року) в Україні у 1950-1960 рр. діяли десятки підпільних студентських, робітничих, селянських організацій. «З червня 1959 по грудень 1960 року в одному тільки з районів Кіровоградської області дві підпільні організації сім разів поширювали «нелегальні» листівки», - додав урядовець. 

Віце-прем’єр зауважив, що українці мають відкинути історичні схеми, які пропонує Кремль, зокрема, щодо тлумачення сучасної російсько-української війни, і писати власну правдиву історію. «Правда вилікує та об’єднає українське суспільство. А правда полягає в тому, що весь український народ протягом 20 ст. боровся за визволення від російсько-більшовицького окупанта», - підсумував він.

Нагадаємо, що в експозиції «Народна війна» вперше подана статистика по всіх тогочасних українських губерніях та в цілому по Україні щодо дій підпільних організацій, повстанських загонів, селянських збройних повстань, стихійних селянських виступів, загонів самооборони.

При створенні експозиції використано матеріали державних та галузевих архівів СБУ вісімнадцяти областей України. Всього опрацьовано 238 фондів та 1325 справ. Залучено понад 300 фотознімків з Центрального державного кінофотоархіву України ім. Г. С. Пшеничного та інших архівних установ. В експозиції міститься багато досі невідомих архівних документів.

 

версія для друку