українська російська англійська
На колегії МОН обговорили питання імплементації Закону України "Про вищу освіту"
02.12.2014 | 12:01
Прес-служба Міністерства освіти і науки

У Міністерстві освіти і науки України під головуванням Міністра Сергія Квіта відбулося чергове засідання колегії МОН України. 

Порядок денний засідання колегії включав наступні питання для обговорення: про імплементацію Закону України «Про вищу освіту»; про рівень навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів України за результатами зовнішнього незалежного оцінювання 2014 року; про стан та основні напрями реформування системи зовнішнього незалежного оцінювання; про стан розвитку фізичного виховання у вищих навчальних закладах України ІІІ-ІV рівнів акредитації; про внесення змін до навчальних програм для 4 класу та навчальної програми з математики для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів; про призначення стипендій Президента України учасникам та призерам міжнародних учнівських олімпіад з географії, астрономії та історії 2014 року; про відзначення працівників галузі освіти і науки державними нагородами України, відзнаками Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

Доповідачем з першого питання виступила Перший заступник Міністра освіти і науки Інна Совсун, зазначивши, що важливою складовою імплементації Закону України «Про вищу освіту» є правильна інформаційна кампанія, яка допоможе виробити спільні рішення щодо розуміння закону.

Інна Совсун розповіла, які заходи запроваджує МОН для поширення імплементації закону. Зокрема, з метою зміни механізму ліцензування освітньої діяльності Міністерством розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення ліцензійної експертизи у сфері вищої освіти». Також напрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок реалізації права на академічну мобільність», прийняття якої дозволить посилити співпрацю ВНЗ та наукових установ на міжнародному рівні та дозволить поліпшити якість вищої освіти і дослідницької діяльності, сприятиме євроінтеграції. Крім того, МОН працює над підготовкою методології розроблення стандартів освітньої діяльності та стандартів вищої освіти, над методичними рекомендаціями з розроблення стандартів вищої освіти та Положення про комісії Науково-методичної ради МОН.

Як повідомила Інна Совсун, триває робота над постановою Уряду про призначення вчених звань, основна ідеологія якої полягає в присудженні вчених звань саме за наукову діяльність при наявності міжнародних публікацій. «Так само ми готуємо пропозиції щодо документів про присвоєння звання державного зразка», - додала Перший заступник Міністра. Зокрема, підготовлено пропозиції на доповнення переліку документів про освіту державного зразка в Україні документами «Диплом доктора філософії», «Додаток до диплому доктора філософії європейського зразка» та «Диплом доктора наук».

Міністерством розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України щодо призначення стипендій. Сьогодні, наприклад, МОН збирає пропозиції щодо зміни порядку призначення академічних стипендій, який би враховував рейтинг, складений на підставі успішності студента за результатами семестрового контролю.

Як зазначила Перший заступник Міністра, розроблено Статут Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, який зараз проходить погодження в інших міністерствах.

Також Міністерством освіти і науки проводяться спільні наради з представниками вищих навчальних закладів. Вони присвячені  таким питанням, як реалізація норм Закону України «Про вищу освіту», внесення даних до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, розробка внутрішніх університетських положень про організацію навчального процесу. На сьогодні МОН провело п’ять таких регіональних нарад.

Інна Совсун окреслила коло питань стосовно імплементації закону, які потребують технологічного вирішення. Так, необхідно напрацювати принцип розподілу 20% державного замовлення, що надаються університетам, які матимуть найбільшу кількість кращих вступників за середнім балом.

Під час розгляду питання щодо імплементації Закону України «Про вищу освіту» колегія внесла пропозиції народного депутата Верховної Ради України Лілії Гриневич щодо створення робочих груп для напрацювання нормативно-правових актів і забезпечення обговорення проектів документів до їх ухвали, а також про анонсування рішень про імплементацію закону академічній громадськості.

 

версія для друку