українська російська англійська
Заява МЗС України з нагоди 20-ї річниці підписання Будапештського меморандуму
05.12.2014 | 12:24
Прес-служба Міністерства закордонних справ

5 грудня 1994 року Велика Британія, Російська Федерація та Сполучені Штати Америки підписали у Будапешті Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ).

Країни-підписанти Будапештського меморандуму зобов’язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України.

Протягом 20 років участі у ДНЯЗ Україна сумлінно виконувала всі положення Будапештського меморандуму, а також займала активну позицію на переговорах в галузі ядерного нерозповсюдження. Прикладом послідовної позиції нашої держави у цій сфері, зокрема, стало проголошене на Вашингтонському ядерному саміті у квітні 2010 року рішення про відмову від використання високозбагаченого урану.

Разом з тим, у 2014 році Російська Федерація порушила взяті на себе зобов’язання, зокрема, окупувала частину суверенної території України (Автономну Республіку Крим і місто Севастополь) та розв’язала збройну агресію на Сході України.

Таким чином, не лише поставлено під сумнів гарантії безпеки ядерних держав щодо окремо взятої країни, але й створено небезпечний прецедент, коли держава, яка гарантувала безпеку Україні у відповідь на відмову від ядерної зброї, зухвало порушила її суверенітет і територіальну цілісність.

Такі дії не лише є відкритою агресією проти України, вони є загрозою для всієї міжнародної системи ядерної безпеки та підривають режим нерозповсюдження зброї масового знищення в цілому.

У день 20-ї річниці Будапештського меморандуму закликаємо держави-гаранти безпеки України здійснити невідкладні кроки заради відновлення територіальної цілісності, суверенітету і миру в Україні, а також розпочати практичне обговорення питань юридично зобов’язуючих гарантій безпеки країнам, які ухвалили або планують ухвалити історичне рішення щодо відмови від ядерної зброї.

версія для друку