українська російська англійська
Викладання філософських, історичних та інших українознавчих дисциплін у вищій освіті буде збережено, - В'ячеслав Кириленко
03.02.2015 | 18:27
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

«Ми усвідомлюємо необхідність збереження викладання філософських, історичних і загалом українознавчих дисциплін у вищій освіті. Кількість години буде не зменшуватися, а збільшуватися», - на цьому наголосив Віце-прем’єр-міністр України – Міністр культури України В’ячеслав Кириленко на брифінгу в Будинку Уряду  3 лютого 2015 року, за підсумками наради щодо обов’язкового вивчення філософії, історії України та ряду інших гуманітарних дисциплін в українських вузах.

За його словами, у зв’язку з прийняттям нового Закону України «Про вищу освіту» в суспільстві почала активно обговорюватись загроза зникнення філософсько-українознавчих дисциплін із обов’язкового блоку викладання у вузах. «Особливе занепокоєння висловлювали спільноти філософів і істориків. Дискусія набула публічного виміру, тому в Уряді було прийнято рішення провести нараду, аби напрацювати спільні шляхи виходу із ситуації», - пояснив В’ячеслав Кириленко. В нараді також взяли участь Міністр освіти та науки Сергій Квіт, голова парламентського комітету з питань науки та освіти Лілія Гриневич, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, ректор КНУ ім. Шевченка Леонід Губерський, директор Інституту філософії ім. Сковороди Мирослав Попович, директор Інституту історії НАНУ Валерій Смолій, перший проректор Українського католицького університету Тарас Добко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький, письменниця Оксана Забужко. За результатами дискусії було  прийнято ряд принципових рішень.

Зокрема, як наголосив Віце-прем’єр-міністр, учасники наради погодились, що філософські, історичні та інші українознавчі дисципліни у вищій освіті необхідно зберегти,  а кількість години навіть збільшувати.

Усі правові колізії, пов’язані із ухваленням нового Закону «Про вищу освіту» і скасуванням переліку обов’язкових дисциплін, будуть зняті новим наказом Міністерства освіті і науки. Цей документ міститиме необхідні рекомендації автономним університетам щодо збереження обов’язкового викладання історії, філософії, історії української культури і низки інших дисциплін.

«Для того, щоб академічна спільнота, ректори, всі зацікавлені особи могли брати участь у напрацюванні таких рішень, під егідою Міністерства освіти і науки будуть створені відповідні робочі групи, які працюватимуть над цією проблематикою, а також над напрацюванням нових державних стандартів освіти з оновленим переліком компетенцій, якими повинні володіти випускники вищих навчальних закладів України згідно з новим проєвропейським законом про вищу освіту», - заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури.

«Ми розглядаємо не лише розвиток цих предметів, а всі зміни навчального процесу, які будуть відбуватися з наступного року», - зазначив на брифінгу Міністр освіти і науки Сергій Квіт. Зокрема, Міносвіти також надасть роз’яснення щодо організації навчального процесу в зв’язку зі зміною навантаження на викладачів з 900 годин на рік до 600 для збільшення часу на наукову роботу, та щодо вибірковості предметів, адже не менше 25% дисциплін будуть обирати самі студенти.

У брифінгу також взяли участь директор Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди Мирослав Попович, ректор Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка Леонід Губерський і директор Інституту історії України НАНУ Валерій Смолій. Вони відзначили високу компетентність сьогоднішнього зібрання та бажання всіх сторін знайти компроміс щодо обов’язковості вивчення гуманітарних та українознавчих дисциплін у вищій школі.

 

версія для друку