українська російська англійська
Айварас Абромавичус відповів на запитання депутатів щодо введення заборон та обмежень для резидентів РФ
06.02.2015 | 17:33
Прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі

6 лютого під час «Години запитань до Уряду» у Верховній Раді Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус відповів на низку питань від депутатських фракцій, що стосуються введення заборон та обмежень для резидентів Російської Федерації. А саме - заборони виплат пасивних доходів (дивідендів і роялті); блокування активів осіб, які є спонсорами терористичних операцій; заборони на продаж майна, зокрема цінних паперів; обмеження в приватизації українського майна; анулювання ліцензій та інших дозволів.

Відповідаючи на питання про анулювання чи призупинення ліцензій та інших дозвільних документів, які зупиняють певний вид діяльності, Міністр повідомив, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі наділене повноваженнями обмежувати зовнішньоекономічну діяльність суб’єктів господарювання за порушення Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» і пов’язаних із ним законів.

Зокрема, відповідно до статті 37 зазначеного закону, до порушників можуть бути застосовані спеціальні санкції у вигляді: накладення штрафів, застосування індивідуального режиму ліцензування, а також тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Стосовно резидентів Російської Федерації, Міністр зазначив, що станом на даний час такі спеціальні санкції застосовані до 160 суб'єктів господарської діяльності Російської Федерації.

Щодо заборони пасивних доходів і блокування активів, Айварас Абромавичус повідомив про два основні механізми обмеження відтоку капіталу й блокування активів згідно із законодавством України.

«Перший - визначений законами України «Про боротьбу з тероризмом» і «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму». За цими законами, право арешту активів і призупинення фінансових операцій належить спеціально уповноваженим органам, зокрема СБУ й Держфінмоніторингу, і застосовується за рішенням суду. Другий механізм визначений Законом України «Про санкції», відповідно до якого РНБО приймає рішення про їх застосування на підставі звернення Президента, Парламенту, Уряду, Нацбанку та СБУ», - уточнив очільник Міністерства.

Він нагадав, що 25 січня прийнято рішення РНБО про приєднання до санкцій США та ЄС, Швейцарії, країн «Великої сімки», які включають такі заходи, як замороження рахунків та активів фізичних і юридичних осіб.

Щодо обмеження участі в приватизації державного майна й заборони його продажу, Айварас Абромавичус окреслив механізми обмеження участі осіб із РФ:

1.     За статтею 8 Закону України «Про приватизацію держмайна», будь-які юридичні особи будь-якої країни, в яких держвласність перевищує 25%, не мають права брати участь у приватизації майна України. Також це стосується осіб, які прямо чи опосередковано ними контролюються.

2.     При визначенні умов приватизації конкретних об’єктів, слід унеможливити їх продаж резидентам країн, які становлять загрозу національним інтересам і безпеці України.

3.     Доповненням до законопроекту Мінекономрозвитку «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», пропонується заборонити приватизацію об’єктів держвласності, які знаходяться на тимчасово окупованій території.

4.     Закон України «Про санкції» передбачає такий вид санкцій, як заборону участі в приватизації та оренді держмайна. Мінекономрозвитку підтримає пропозицію застосовувати цей вид санкцій в якості секторальної норми, тобто можливості тимчасово заборонити резидентам РФ брати участь у приватизації та оренді держмайна.

 

версія для друку