українська російська англійська
Уряд прийняв 3 важливі документи, які забезпечать реформування системи примусового виконання в Україні
13.03.2015 | 16:43
Прес-служба Міністерства юстиції

Уряд прийняв 3 важливі документи, які забезпечать реформування системи примусового виконання в Україні. Про це сьогодні під час брифінгу в Кабінеті Міністрів повідомила перший заступник Міністра юстиції Наталія Севостьянова.

«Перший з них стосується порядку визначення розміру виплат державним виконавцям з метою виконання положення Бюджетного кодексу. Основна ідея полягає в тому, що ми починаємо мотивувати державних виконавців для того, щоб побороти побутову корупцію в виконавчій службі», - зазначали перший заступник Міністра.

Другий ухвалений Урядом документ стосується реалізації нового пілотного проекту у сфері виконання рішень, а саме - запровадження автоматичного розподілу справ між державними виконавцями та реалізацію системи автоматичного он-лайн контролю за строками виконання рішень та їх ефективністю.

«Раніше справи між державними виконавцями розподілялися несправедливо. Хтось отримував крупні цікаві справи і отримував відсоток за їх виконання. Хтось отримував лише справи, які стосувалися виплати аліментів або поновлення на роботі, які було дуже важко виконати. Тепер цей розподіл буде автоматичним і кожен виконавець отримуватиме справедливу частку кожної з категорій проваджень. Реалізація положень цього пілотного проекту дасть можливість усунути різноманітні корупційні складові у аспекті розподілу справ виконавчих проваджень.  між виконавцями», - наголосила вона.

Даний проект також передбачає інформатизацію та комп’ютеризацію державних виконавців, які працюватимуть з планшетами. Завдяки цьому всі виконавчі діївід відкриття провадження до його закриттябудуть проводитися в електронній формі.

«Третій документ, який був прийнятий Кабінетом Міністрів, стосується Системи електронних торгів арештованим майном. Тепер цей проект перестає бути пілотним і буде реалізовуватися на постійній основі», - зазначила Наталія Севостьянова.

Як зазначила перший заступник голови Державної виконавчої служби Агія Ахундова, реалізація пілотного проекту у сфері примусового виконання рішень розпочнеться вже з 1 травня у Києві та в Сумській області.

За її словами, держвиконавець буде зацікавлений у виконанні рішення у повному обсязі, адже від цього залежатиме його винагорода. Розмір винагороди становитиме 2,5% від обсягу стягнення, а максимальна сума, яку зможе отримати виконавець, буде обмежена розміром 50 мінімальних зарплат.

«Розмір винагороди зможе утримати виконавця від отримання неправомірної вигоди. Також буде запроваджена система контролю, яка забезпечить як внутрішній контроль, так і контроль з боку безпосереднього керівника виконавця, а також з боку керівництва ДВС в будь-якому регіоні країни», - зауважила перший заступник голови ДВС.

За її словами, завдяки запровадженим змінам вдасться забезпечити дотримання строків виконавчих дій.

Наступним кроком концепції реформування ДВС стане прийняття Закону «Про державну виконавчу службу та приватних виконавців» та Закону «Про виконавче провадження». Прийняття цих законів забезпечить запровадження змішаної системи примусового виконання за участю приватних виконавців. При цьому, стягувач отримає вибір - звертатися до державного чи до приватного спеціаліста.

«Ці два закони вже розроблені Міністерством юстиції. Найближчим часом вони будуть внесені у Парламент і прийняті», - сказала Агія Ахундова.

Вона також поінформувала про плани створення єдиного реєстру боржників з відкритим доступом до його даних. Водночас буде розширено функції програми виконавчого провадження. Заінтересовані особи зможуть створити власний віртуальний кабінет з усією необхідною для користувача інформацією.

З часом планується інтегрувати систему виконавчого провадження з іншими реєстрами та банківською системою. А електронну перевірку достовірності документів забезпечуватиме наявність QR-коду.

Як зазначив заступник Міністра юстиції Гія Гецадзе, головною метою запропонованих змін є підняття ефективності виконання судових рішень. Адже через низький рівень виконання судових рішень інвестори побоюються вкладати гроші в нашу економіку.

«Якщо ми піднімемо рівень виконання судових рішень, у нас з’явиться більше інвестицій. Якщо буде більше інвестицій – буде створено більше робочих місць, наша економіка розвиватиметься ще швидше, а країна зможе просунутися вище в рейтингу DoingBusiness», - зазначив Гія Гецадзе.

Він також зауважив, що реалізація запланованого забезпечить знищення корупції, зниження паперового документообігу та збільшення зарплат держвиконавцям. Також це дасть можливість запровадити систему приватних виконавців, які конкуруватимуть з держвиконавцями та між собою.

«Це буде ще однією гарантією ефективної роботи системи», - резюмував Гія Гецадзе.

 

версія для друку