українська російська англійська
Депутати та судді мають нести відповідальність за кримінальні злочини на рівні з усіма, - Павло Петренко
02.04.2015 | 18:07
Прес-служба Міністерства юстиції

Міністр юстиції Павло Петренко у Конституційному суді України виступив із підтримкою проекту закону щодо обмеження недоторканості депутатів Верховної Ради і суддів загальних судів, розгляд якого сьогодні почали судді КСУ.

«Чинна Верховна Рада, яка конституційною більшістю підтримала направлення даного законопроекту до Конституційного суду України, відображає настрої і волю українського народу стосовно того, що ані народні депутати, ані інші особи не можуть мати абсолютної недоторканності або імунітетів, які дають їм змогу ухилятися від правосуддя», - зазначив очільник Мін’юсту.

За його словами, згідно із запропонованими у законопроекті змінами, депутати Верховної Ради, а також судді загальних судів матимуть захист від кримінального переслідування виключно за дії, які стосуються їх професійної діяльності. А за скоєння інших злочинів вони нестимуть відповідальність перед законом на рівні з іншими громадянами.

«У законопроекті, який розроблявся Президентом із залученням Уряду і Міністерства юстиції, ми прописали, що народні депутати, виходячи з принципу рівності всіх осіб перед законом і судом, який прописано в Конституції, будуть нести відповідальність за кримінальні злочини та за злочини, які вони можуть вчинити у повсякденному житті», - зазначив очільник Мін’юсту.

Міністр пояснив, що депутати матимуть так званий індемнітет – захист від відповідальності за свої виступи у Парламенті чи на публіці, за свої голосування, а також за проекти рішень, які вони вносять як суб’єкти законодавчої ініціативи. Але, якщо депутат, поза межами Парламенту вимагав хабар чи був членом якогось організованого злочинного угрупування, чи вчинив насильницький злочин, то він не матиме жодного імунітету і може бути затриманий правоохоронними органами.

Він також звернув увагу на те, що вперше в пропозиціях, які стосуються внесення змін до Конституції щодо обмеження недоторканності, згадуються судді. Раніше Верховна Рада цього питання ніколи не підіймала.

«Суддя, який в судовому процесі відправляє правосуддя, не несе відповідальності за своє рішення. Але суддя, який взяв чи вимагав хабара, вчинив злочин проти життя і здоров’я людини нестиме відповідальність так само як і простий громадянин», - наголосив Міністр юстиції.

Павло Петренко також підтримав запропоновану законом ініціативу щодо передачі повноважень від Верховної Ради до Вищою ради юстиції надавати дозвіл на затримання суддів .

«Верховна Рада – це політичний орган, тож вона не завжди дає юридичну оцінку суддям. Подекуди ця оцінка може бути політичною. Тому ми вважаємо, що ініціатива, яка стосується обмеження імунітету для суддів з одночасною передачею повноважень щодо надання згоди на притягнення і затримання представників Феміди до Вищої ради юстиції, буде кроком уперед, до європейських стандартів незалежного суду», - зазначив очільник Мін’юсту.

«Ми розраховуємо, що Вища рада юстиції буде повноцінним інструментом з притягнення до відповідальності нечистих на руку суддів, які мають проблеми із законом», - резюмував Павло Петренко.

Нагадаємо, Верховна Рада звернулася до Конституційного суду з клопотанням дати висновок щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції стосовно недоторканності народних депутатів України та суддів вимогам статей 157 і 158 Основного закону.

Згідно зі статтею 159 Конституції України, законопроект про внесення змін до Основного закону розглядається Верховною Радою за наявності висновку Конституційного суду щодо відповідності законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції.

 

 

версія для друку