українська російська англійська
ДРС проаналізувало стан виконання державними органами законодавства про регуляторну політику у 2014 році
10.04.2015 | 18:40
ПРЕС-СЛУЖБА ДЕРЖАВНОЇ РЕГУЛЯТОРНОЇ СЛУЖБИ

У службі відзначають, що у порівнянні з минулими роками в Україні спостерігається зниження регуляторної активності органів виконавчої влади.

Так, у 2014 році органами виконавчої влади розроблено та подано на погодження до Держпідприємництва 2481 проект регуляторного акту (з яких розробниками 1189 проектів виступали центральні органи, 1292 – місцеві), що майже на 6% менше ніж минулого року.

При цьому, центральними органами у 2014 році було розроблено майже на третину менше проектів регуляторних актів від кількості розроблених за попередній період. Водночас, у 2014 році майже у півтора рази зросла регуляторна активність місцевих органів у 19-ти з 25-ти регіонів України (за виключенням Автономної республіки Крим та м. Севастополя).

При цьому, за два останні роки питома вага проектів регуляторних актів, розробниками яких є райдержадміністрації зросла до 87,5% від загальної кількості розроблених на регіональному рівні проектів – у 2012 році цей показник не перевищував 40%.

У 2014 році кількість проектів регуляторних актів, щодо яких службою було прийнято рішення про відмову в погодженні, зросла до 35 % (проти 24 % у 2013 році).

Проте, якщо у минулому році, незадовільний рівень дотримання регуляторних вимог спостерігався лише з боку окремих регуляторних органів або розробників проектів регуляторних актів, то у 2014 році таких органів налічувалося вже 22.

Найпоширенішими підставами непогодження Держпідприємництвом регуляторних актів були:

- невідповідність вимогам чинного законодавства;

- необґрунтованість необхідності запровадження регулювання (зокрема щодо введення нових дозволів у сферах надрокористування, охорони здоров’я та природно-заповідної справи (розробниками цих актів були Мінприроди, МОЗ, Держгеонадра, Міненерговугілля);

- лобіювання власних інтересів або інтересів окремих суб’єктів господарювання (наприклад, виробників генно-інженерного інсуліну через обмеження використання лікарями аналогових інсулінів шляхом введення квот на їх застосування у цільових групах пацієнтів (діти до 18 років та вагітні жінки) (МОЗ);

- збільшення тиску на суб’єктів господарювання (зокрема суб’єктів енергетичного ринку шляхом необґрунтованого перерозподілу суб’єктів господарювання за ступенями ризику їх діяльності в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання).

У 2014 році уповноваженим органом з причин порушення принципів державної регуляторної політики було також відмовлено у погодженні майже кожного третього проекту регуляторного акта, розробленого місцевими органами. У 10-ти регіонах місцевими регуляторними органами порушувались принципи державної регуляторної політики при розробці майже кожного другого проекту регуляторного акта.

З метою недопущення прийняття регуляторних актів, які не проходили процедуру оприлюднення та/або щодо яких не здійснювався аналіз регуляторного впливу, Держпідприємництвом продовжено послідовну практику залишення таких проектів без розгляду. Зокрема, протягом 2014 року було залишено без розгляду 179 проектів регуляторних актів (88 проектів регуляторних актів, розроблених центральними органами, та 91 – місцевими).

 

версія для друку