українська російська англійська
Україна вивчатиме досвід Литви щодо адаптації європейських стандартів культурної політики
30.04.2015 | 13:41
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури В’ячеслав Кириленко провів зустріч з Міністром культури Литви Шарунасом Бірутісом.

В’ячеслав Кириленко висловив Шарунасу Бірутісу вдячність за підтримку територіальної цілісності, незалежності та європейського вибору України, яку послідовною демонструє Литва. «Україна вдячна за підтримку в політичній, гуманітарній сферах, фінансову та технічну допомогу, надану у цей непростий період для нашої держави», - сказав В’ячеслав Кириленко.

Темами переговорів у Києві стало розширення двосторонньої культурної співпраці за рахунок нових проектів та більш тісної співпраці в окремих сферах культурної політики, зокрема в охороні культурної спадщини.

Сторони обговорили проект Програми міжміністерської співпраці на 2016-2020 роки (зараз діє Програма на 2012-2015 рр.) та проведення сезону литовської культури в Україні наступного року. Литовська сторона виступила з ініціативою створити спільну комісію з питань охорони культурної спадщини, яка б координувала проекти та сприяла обміну досвідом у цій сфері. Окремо була обговорена ініціатива Міністерства культури Литви відтворити пам’ятний барельєф в ансамблі Успенського собору Києво-Печерської Лаври на честь визначного державного діяча князя Костянтина Острозького.

Віце-прем’єр-міністр наголосив, що внутрішні реформи пов’язані з курсом європейської інтеграції. Так, у сфері культури Україна проводить фінальні міжнародно-правові погодження умов приєднання до програми Євросоюзу «Креативна Європа». Водночас, практична реалізація курсу реформ потребує європейського позитивного досвіду, у зв’язку з чим важливим є залучення до програм обміну литовських фахівців з стратегічного планування, бюджетування культурної політики, створення інституцій для формування позитивного іміджу країни в світі та просування національної культури. На думку обох сторін, відповідні навчальні програми можуть бути реалізовані в тому числі за підтримки європейського фінансового інструменту Twinning.

 

Довідково

Наприкінці 2015-початку 2016 року планується проведення 4 семінарів за участю литовських експертів: «Стратегічне планування та адаптація бюджетних схем для реалізації культурної політики. Досвід Литовської Республіки», «Культурна спадщина, бібліотеки, музеї та політика оцифровування», «Посилення ефективності управління. Децентралізація та демократизація процесу реалізації культурної політики» та «Наближення національного законодавства до законодавства ЄС. Обмін досвідом за напрямами «Креативна Європа» та «Європа для громадян».

 

Також у ході переговорів міністрів культури йшлося також про запозичення литовського досвіду зі створення податкових стимулів та пільг для розвитку національного кінематографу та фінансування культури. В’ячеслав Кириленко та Шарунас Бірутіс обговорили досвід створення громадського телебачення та розвитку національного телевізійного ринку.

В’ячеслав Кириленко запросив литовських експертів із культурного менеджменту та охорони культурної спадщини долучитися до Ради реформ, яка зараз формується при Міністерстві культури України. У ході зустрічі В’ячеслав Кириленко також подякував за підтримку Литовською державою діяльності української громади в Литві.

Шарунас Бірутіс передав запрошення В’ячеславу Кириленку здійснити візит до Литви восени цього року.

 

Нагадаємо також, що 2014 року у Литві були проведені Дні культури України та заходи до 200-річчя Тараса Шевченка. Міністерства культури обох країн співпрацюють на основі Програми, розрахованої на 2012-2015 роки. Проект програми співпраці на 2016-2020 роки передбачає активізацію обміну досвідом в рамках проведення робочих семінарів та обміну експертами, проведення актуальних спільних заходів із відзначення важливих історичних дат і ювілеїв видатних діячів культури і мистецтва двох країн. Упродовж 2014 -2015 року у Литві відбулася серія акцій громадянської підтримки України.

 

 

версія для друку