українська російська англійська
Тетяна Попова під час обговорення законопроекту 2050а: "Я хочу, щоб журналістів почули"
09.07.2015 | 09:43
Прес-служба Міністерства інформаційної політики

8 липня в ІА «Укрінформ» відбувся круглий стіл щодо обговорення законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів стосовно удосконалення інформаційного  режиму проведення антитерористичної операції за участі заступника Міністра інформаційної політики України Тетяни Попової. Участь у заході також взяли народний депутат ВР України Дмитро Тимчук, представники Генерального штабу ЗСУ, НАТО, ОБСЄ, ГО «Телекритика», НМПУ, Інститут медіа права, Інституту масової інформації, Світового конгресу українців, Української асоціації видавців періодичної преси, провідні  медіа-юристи та представники журналістської спільноти, зокрема ВВС, Reuters,  Associated Press, Громадське ТВ Донбасу, Newsru.ua.

Мета круглого столу – обговорення законопроекту  № 2050а, що мав неоднозначну оцінку журналістів і медіа експертів.

Представник  Інституту масової інформації Роман Головенко наголосив на неточності формулювань положень законопроекту: «Якщо провести короткий юридичний аналіз цього законопроекту, то мені здається, що він буде не придатний до застосування, оскільки немає чітко визначених правил поведінки для журналістів».

Також з юридичної точки зору, Ігор Розкладай, представник Інституту медіа права, зазначив, що Конституцією України заборонена цензура і її ніхто не скасовував.

В свою чергу, Дмитро Тимчук, народний депутат ВР України, розповів: «Два місяці тому Тетяна Попова попросила про зустріч з координаторами групи «Інформаційний спротив» і запропонувала представникам ІС вийти з ініціативою меморандуму про введення самоцензури у ЗМІ в контексті АТО…Вважаємо, що ми живемо у правовій державі, у нас є інструменти створення законопроектів, їх прийняття, читання. Власнене відбулося ще першого читання, а ми фактично вже розпочали широке обговорення. До речі, при всій повазі до нашої опонентності, я почув слушні думки і на цій стадії, очевидноми будемо вносити правки у законопроект."

1

В’ячеслав Гусаров, представник ЦВДПД з питань інформаційної безпеки наголосив: «Інформація з обмеженим доступом повинна визначатися командиром військової частини, який перебуває в зоні АТО, бо тільки він знає, яка інформація при висвітленні не несе загрози. Тому, якщо журналіст розкрив закриту інформацію, то він несе за це відповідальність».

Діана Дуцик, представник ГО «Телекритика»: «Я не можу погодитися з тим, що ми повинні йти шляхом тотальних заборон і тотальних обмежень. Фактично ми вводимо військову цензуру і сама дозвільна система є неприйнятною. Сьогодні нам потрібно налагодити комунікацію між військовими та журналістами. Якщо обмежити доступ до інформації – буде створено поле, яке заповнить російська пропаганда».

Ольга Лень, редактор Newsru.ua: «Чому я проти вашої ініціативи, тому що вона насправді не створює можливості для реального регулювання інформаційного потоку. Якщо ви хочете налагодити комунікацію з журналістами, то створіть спочатку в складі МОУ хоча б підрозділ по воєнній цензурі, куди зможуть звернутися журналісти із запитаннями. Мої ізраїльські колеги мають таких людей в складі Міністерства оборони, вони знаходяться на підрозділах військової розвідки, куди журналісти можуть зателефонувати і за годину отримати вичитаний текст».

 Сергій Косянчук, представник Світового конгресу українців: «Принциповим є те, що зараз йде гібридна війна. Коли ми обмежуємо свою позицію в потоці інформації, ми свою безпеку не піднімаємо, тобто ми програємо в інформаційній війні. Ми відчуваємо недостатність кваліфікованої інформації та закликаємо зібратися військовим і журналістам для вирішення проблеми».

 Андрій Лисенко, спікер АП з питань АТО: «Хочу наголосити, що збройним силам не вистачає хороших матеріалів про наших воїнів. Прийняті нормативні акти не виконуються, тому законодавство в цьому полі потрібно вдосконалювати. У нас дуже низька культура спілкування між цивільними та військовими, над цим треба працювати».

Сергій Каразій, представник Reuters, також висловив думку про те, що армії потрібна комунікація, а не обмеження, та закликав військових спілкуватися з журналістами та редакторами ЗМІ.

Дмитро Власов, представник AssociatedPress, рекомендував використати розробки програми Еmbedded journalism, введеною з травня 2015 року МІП та МОУ.

Тетяна Попова підбила підсумки: "Я хочу, щоб журналістів почули. Така моя головна вимога, особливо, коли йдеться про закріплення прав журналістів в законотворчому просторі… Це саме те, що я на початку пропонувала – зробити обговорення з журналістами та  громадськими організаціями".

Дмитро Тимчук зі свого боку зауважив: «Для того, щоб запустити комунікаційний процес ми готові внести зміни. Ми готові до обговорень і пропозицій, щоб знайти спільний вихід і забезпечити належний захист нашої держави».

 

 

версія для друку