українська російська англійська
Зміни у тарифах на залізничні перевезення відбуватимуться поступово, - Володимир Шульмейстер
28.09.2015 | 10:16
Прес-служба Міністерства інфраструктури

Бізнес матиме час, аби переглянути і перебудувати внутрішні процеси для роботи в нових ринкових умовах, зокрема, за рахунок підвищення внутрішньої ефективності,  а можливо і за рахунок зміни бізнес-моделі. На цьому наголосив Перший заступник Міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер під час круглого столу Європейської бізнес асоціації. Захід відбувся за участі в.о. генерального директора Укрзалізниці Олександра Завгороднього, представників компаній-членів ЄБА та її директора Ганни Дерев’янко.

За словами Володимира Шульмейстера, через дотаційну модель тарифоутворення держава в особі залізниці протягом довгих років була донором бізнесу. Зараз основою тарифоутворення є поділ вантажів на класи, для кожного з яких діє свій тариф. Саме в такій системі породжується корупція, яка завдає збитків і Укрзалізниці, і державі. Тож, зміни в тарифній політиці є невідворотними, і результатом мають стати тарифи, що базуються на вазі вантажів та відстані перевезень. Як наслідок, має збільшитися обсяг коштів, що йдуть на оновлення інфраструктури і рухомого складу.

«Укрзалізниця є однією з найбільших і найважливіших для економіки країни компаній. Фінпланом підприємства на 2015 рік передбачено трохи більше 2 млрд. гривень на капітальні витрати. При цьому, за нашими підрахунками, реальна потреба у капітальних інвестиціях складає понад 40 млрд. грн. на рік. Через системне недофінансування за останні 5 років протяжність залізничного полотна, що потребує капітального ремонту, збільшилася до 5,8 тисяч км. Впровадження нових тарифів надасть змогу мати більше коштів на утримання інфраструктури в належному стані», - зауважив Володимир Шульмейстер.

Він також додав, що потреба в економічно обґрунтованих тарифах стає ще очевиднішою, якщо порівняти тарифи в Україні та сусідніх країнах. Так, в Україні вартість перевезення 1 тонни на 1 кілометр складає до 1 центу. В Білорусі аналогічний показник складає 2,6 центів, а в Польщі – 11,2 центів. Всі ці факти свідчать про те, що підхід до тарифоутворення повинен змінитися.

 «Проте ми розуміємо, що транспортні витрати впливають на собівартість продукції наших вантажовідправників. Тому усі зміни у тарифах будуть поступовими, щоб компанії – замовники перевезень мали змогу перебудувати власну бізнес-модель, а українська продукція залишалася конкурентоспроможною на внутрішньому і зовнішніх ринках», - зазначив Володимир Шульмейстер.

Учасники зустрічі обговорили низку окремих аспектів тарифоутворення. Так, відповідаючи на питання щодо контейнерних перевезень залізницею, Олександр Завгородній підкреслив, що в Укрзалізниці наразі займаються розробкою цілого комплексу змін до тарифної політики. Він закликав представників бізнесу направляти на адресу підприємства пропозиції, аби всі вони були враховані в роботі над нововведеннями.

Нагадаємо, новою редакцією Закону «Про залізничний транспорт» передбачено запровадження поділу залізничного тарифу на складові: інфраструктурну, вагонну і тягову. Використання цих коштів буде цільовим: вони йтимуть на оновлення інфраструктури і рухомого складу. Розмір інфраструктурної складової регулюватиметься новоствореною Національною комісією регулювання транспорту та буде однаковим для всіх гравців ринку.

 

версія для друку