українська російська англійська
В АМКУ відбулася нарада з питань дотримання конкурентного законодавства на ринках бензинів і дизельного пального
22.01.2016 | 12:44
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

21 січня 2016 року в Антимонопольному комітеті України відбулося обговорення питань дотримання законодавства про захист економічної конкуренції на ринках бензинів та дизельного пального.

Зустріч з учасниками ринку пройшла під керівництвом Голови Антимонопольного комітету України Юрія Терентьєва, Першого заступника Голови Комітету Марії Ніжнік та державного уповноваженого Валерія Полюховича за участю представників Адміністрації Президента України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, представників профільного управління, бізнесу та експертів ринку.

На початку засідання Юрій Терентьєв наголосив на важливості та актуальності обговорюваної теми і висловив сподівання швидкого спільного вирішення несприятливої ситуації, яка виникла на ринках бензинів та дизельного пального.

Голова Комітету наголосив: «Розробка формули розрахунку індикативної справедливої роздрібної ціни на світлі нафтопродукти належить до компетенції Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.  Комітет, в межах компетенції, зараз вживає передбачені законодавством заходи для виявлення дій операторів ринку, що не відповідають конкурентному законодавству, зокрема, якщо ціни на світлі нафтопродукти встановлені на економічно необґрунтованому рівні, в тому числі внаслідок зловживання монопольним становищем на ринку або через антиконкурентні узгоджені дії з іншими операторами».

«Ми сподіваємося на конструктивний діалог, продуктивну співпрацю і досягнення порозуміння при вирішенні питання існування конкуренції на ринках та наявності або відсутності факторів узгодженості дій між учасниками ринку», – сказав Юрій Терентьєв.

Стрімке здешевлення нафти на світових ринках зумовлює зниження вартості нафтопродуктів на європейських ринках. Оскільки український ринок бензинів та дизельного пального є імпортозалежним на 80%, то кон’юнктура світового нафтового ринку та європейських ринків нафтопродуктів мала б віднайти своє відображення на вітчизняних роздрібних ринках.

Водночас цінова політика операторів ринку не в повній мірі корелюється зі змінами факторів, що впливають на ціноутворення. Зазначене може бути обумовлено як об’єктивними чинниками, які впливають на формування цін на бензини і дизельне пальне, зокрема, коливання курсу іноземних валют та податкове навантаження, так і суб’єктивними чинниками, які можуть свідчити про вчинення учасниками ринку порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Під час зустрічі у своїй доповіді Тетяна Кулішова, начальник Другого управління досліджень і розслідувань, ознайомила присутніх з висновками та напрацюваннями Комітету щодо ситуації, яка склалась на вказаних ринках, зазначила фактори, що можуть свідчити про наявність свідомого паралелізму (мовчазної згоди) між учасниками ринків, та акцентувала увагу на інструментах і методах конкурентної боротьби, які повинні існувати на ринках бензинів та дизельного пального.

Доповідач зазначила, що напрацювання Комітету вказують на існування ознак спотворення конкуренції та вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Учасникам ринку було доведено план дій Комітету на ринках бензинів та дизельного пального, а саме:

·          прийняття рішень у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;

·          проведення дослідження стану конкуренції на ринках оптової та роздрібної торгівлі з урахуванням кращих міжнародних (європейських) практик;

·          здійснення моніторингу стану конкуренції на ринках нафтопродуктів з метою виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;

·          початок розслідувань за виявленими ознаками порушень, відкриття справ.

Підсумовуючи результати проведеної зустрічі, державний уповноважений Комітету Валерій Полюхович зазначив, що найближчим часом учасники ринку отримають вимоги про надання інформації з метою дослідження поведінки учасників ринку, та окремо наголосив на тому, що основним завданням дослідження Комітету в першу чергу є встановлення наявності чи відсутності економічної конкуренції на ринках бензинів та дизельного пального, а не контроль за ціноутворенням на ринку.

Нагадаємо, що Прем’єр-міністром України на засіданні Уряду, яке відбулось 13 січня 2016 року, було доручено Міністерству енергетики та вугільної промисловості України спільно з Антимонопольним комітетом України провести зустрічі з операторами ринку нафтопродуктів з метою визначення механізму ціноутворення на нафтопродукту залежно від зміни ціни на нафту на світовому ринку.

 

 

версія для друку