українська російська англійська
АМКУ взяв участь у щорічних загальних зборах членів Оптового ринку електричної енергії України
05.02.2016 | 11:45
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

4 лютого державний уповноважений Антимонопольного комітету України Валерій Полюхович та заступник директора департаменту ПЕК та ЖКГ Тетяна Кулішовавзяли участь у щорічних загальних зборах членів Оптового ринку електричної енергії України (ОРЕ).

Валерій Полюхович зазначив, що Комітет, в межах компетенції, вживає заходів, які направлені на розвиток конкуренції на ринках у сфері електроенергетики, у тому числі в частині  реформування Оптового ринку електричної енергії. Представники Комітету залучені до всіх робочих груп, створених при Міненерговугіллі, НКРЕКП, Раді ОРЕ, до компетенції яких відноситься розробка нормативних актів, направлених на реформування ринку. При цьому основними принципами, яким керується Комітет у цьому напрямку, є:

- розвиток конкуренції у цій сфері є безумовним пріоритетом;

- діяльність суб’єктів природних монополій має бути максимально прозорою;

- всі товари (роботи, послуги), які не належать до ринків, що перебувають у стані природної монополії, мають продаватись на конкурентних ринкових засадах за умови мінімального втручання держави.

Водночас процес реформування ринків електричної енергії йде повільно, а існуючі проблеми електроенергетичного сектору економіки (значний рівень заборгованості в системі, що охоплюється Договір між членами Оптового ринку електричної енергії, існуючий дисбаланс у тарифному регулюванні, надмірний адміністративний вплив на галузь, повільне запровадження ринку допоміжних послуг) стримують розвиток галузі в цілому.

За словами Валерія Полюховича, значне соціальне значення та високий рівень концентрації ринків у сфері електроенергетики обумовлюють пильну увагу Комітету до дій суб’єктів, що діють на цих ринках (у тому числі на Оптовому ринку електроенергії).

Так, усі зміни та доповнення до Договору між членами Оптового ринку і його додатків потребують отримання дозволу Комітету на узгоджені дії.

Наразі триває розпочате Комітетом у 2015 році комплексне дослідження ринків електричної енергії та енергетичного вугілля.

Директор Ради Оптового ринку Борис Лісовий підкреслив важливість розвитку ефективних конкурентних відносин на ринках електроенергетики та вагомий вклад Комітету в цьому напрямку. Водночас він повідомив, що Радою Оптового ринку готуються пропозиції до Комітету щодо попередніх результатів комплексного дослідження ринків електричної енергії та енергетичного вугілля.

Також представники постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом (зокрема, ЛТК «Сприяння») подякували Комітету за захист конкуренції на ринках постачання електричної енергії та запропонували звернути увагу на ціноутворення (тарифоутворення) ТОВ «ЛЕО» та ПАТ «Донецькобленерго».

У свою чергу Валерій Полюхович підкреслив, що прагматичний професійний підхід, взаємна допомога та чітке дотримання норм законодавства допоможуть спільними зусиллями подолати існуючі проблеми функціонування ринку електроенергії в Україні.

версія для друку