українська російська англійська
Закон зобов'язує аудиторів та бухгалтерів повідомляти Держфінмоніторинг про підозри щодо фінансових шахрайств
09.02.2016 | 13:11
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 р. № 1702-VII аудитори, аудиторські фірми, суб'єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку, визначені суб’єктами первинного моніторингу. Законом вони зобов’язані виявляти, реєструвати і повідомляти Держфінмоніторинг про фінансові операції, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу. Це операції, щодо яких у суб'єкта виникають підозри, які ґрунтуються на ознаках, визначених у статті 16 Закону.

На виконання Закону Міністерство фінансів розробило Положення про здійснення фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство фінансів України (наказ від 22.12.2015 р. № 1160, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 січня 2016р. за № 63/28193).

Відповідно до Положення, суб’єкти первинного фінансового моніторингу, які надають бухгалтерські або аудиторські послуги, зобов’язані повідомляти про свої підозри щодо фінансових операцій замовника послуг з контрагентами. Підозрілими можна вважати операції, що є ризиковими, не відповідають фінансовому стану та звітності, або ж до яких були залучені особи, які пов’язані із здійсненням терористичної діяльності, або до яких застосовано міжнародні санкції.

Таким чином, наказом Міністерства фінансів затверджено положення, яке регулює діяльність суб’єктів первинного фінансового моніторингу і визначає їх обов’язки, серед яких:

• призначити відповідальних осіб за проведення фінансового моніторингу;

• розроблювати та оновлювати правила і програми здійснення фінмоніторингу;

• ідентифікувати та верифікувати клієнтів;

• управляти ризиками;

• виявляти фіноперації, що підлягають фінмоніторингу та які можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму або розповсюдженням зброї масового знищення;

• зупиняти підозрілі фіноперації тощо.

 

версія для друку