українська російська англійська
Біоенергетичне селище - енергонезалежність на місцевому рівні
19.02.2016 | 11:18
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО З ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНИ

Цій темі був присвячений семінар-тренінг «Біоенергетичне селище – шлях до сталого і самодостатнього енергозабезпечення», який організовано Держенергоефективності спільно з Агентством з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR) та Біоенергетичною асоціацією України за підтримки Мінрегіону 18 лютого 2016р.

«Сьогодні створення біоенергетичних селищ в Україні це комплексне вирішення питання енергетичної безпеки, покращення екологічних показників, заміщення та скорочення споживання газу і як наслідок цього, збереження золотовалютних запасів країни», – зазначив Олександр Домбровський, народний депутат України, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

За його словами даний семінар є важливим для розвитку новітніх енергетичних та інноваційних технологій в регіонах. Вони мають для цього потенціал відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива. Ми, в свою чергу, маємо навчити як місцеву владу так і малий та середній бізнес його використовувати.

Він також відзначив, що створення таких селищ це не тільки досягнення енергонезалежності регіонів, а й створення нових робочих місць, залучення висококваліфікованих наукових та технічних спеціалістів, додаткові надходження до бюджетів усіх рівнів.

«Світ рухається дуже швидкими темпами у напрямку розвитку та використання відновлюваних джерел енергії і нам вже сьогодні потрібно мати декілька таких селищ. Щоб кожен керівник місцевої влади міг туди приїхати подивитися як це працює, отримати економічний та інвестиційний аналіз і за готовим прикладом створити аналогічне селище у своєму регіоні», – підкреслив Олександр Домбровський наприкінці свого виступу.

«Україна має гарні передумови для динамічного розвитку сектору біоенергетики - значний потенціал і технологічні можливості. В умовах сьогодення це важливі чинники для створення енергетичних селищ», - зауважив в ході виступу начальник управління заміщення традиційних видів палива Держенергоефективності Юрій Шафаренко.

Він також розповів про законодавчі ініціативи, які стимулюватимуть створення біоенергетичних селищ та навів успішні приклади проектів з виробництва енергоносіїв з альтернативних видів палива. Юрій Шафаренкозазначив, що такі осередки як біоенергетичні селища матимуть ряд переваг, а саме:  покриватимуть, як мінімум, 50% енергопостачання за рахунок енергії з біомаси, виробленої безпосередньо у регіоні; створюватимуть місцеву довгострокову безпеку енергопостачання; сприятимуть розвитку сільської місцевості. Крім цього, відбуватиметься заміщення викопних джерел енергії та знижуватиметься шкідливий вплив на навколишнє середовище.

Під час семінару керівник проекту «Біо-ПРОМ» Агентства з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR) Леся Матіюк презентувала німецький досвід створення біоенергетичних селищ. Зокрема, вона зазначила, що перший такий проект було реалізовано у 2000 році на базі селища Юнде. За останні роки вони набули популярності і на сьогодні на базі 160 населених пунктів існують подібні селища. Крім того, до цього процесу стали долучатися не тільки окремі населені пункти, а й цілі регіони.

За її словами, з метою популяризації концепції та переваг біоенергетичних селищ цього року в Німеччині проводитиметься конкурс на найуспішніший проект з виробництва та використання біоенергії у сільській місцевості. У конкурсі приймуть участь селища, міста та райони, у яких тепло- та енергозабезпечення на 50% складається з виготовленої в регіоні біомаси.

Наприкінці семінару-тренінгу учасники заходу мали змогу попрактикуватися у розробці концепцію такого біоенергетичного селища на прикладі м. Боярка, Київської області.

Загалом у заході прийняло участь близько 200 представників органів місцевого самоврядування, а також профільних асоціацій, бізнесу та громадськості.

Презентаційні матеріали за посиланням:

1.       "Основная концепция: Биоэнергетическая деревня", Леся Матіюк, Агентство з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR e.V.)

2.       "«Енергетичний патріотизм» для малих громад", Олег Левченко, ГО «Подільська агенція регіонального розвитку»

3.       "Существенные особенности биоэнергетических деревень в контексте устойчивости", Леся Матіюк, Агентство з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR e.V.)

4.       "Можливості централізованого теплопостачання на біопаливах для потреб населення в Україні", Георгій Гелетуха, Біоенергетична асоціація України

5.       "Бизнес-модель и финансирование проектов биоэнергетических деревень", Леся Матіюк, Агентство з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR e.V.)

6.       "Створення енергетичних кооперативів в Україні: юридичні аспекти", Анна Пастух , ГО «Агентство з відновлюваної енергетики»

7.       "Биоэнергетическая деревня как форма энергообеспечения в регионе", Леся Матіюк, Агентство з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR e.V.)

8.       "Стан та перспективи розвитку біоенергетики", Юрій Шафаренко, Держенергоефективності

9.       "Как спроектировать биоэнергетическую деревню? - разработка сценария на примере г. Боярка", Леся Матіюк, Агентство з питань відновлюваних ресурсів Німеччини (FNR e.V.)

 

версія для друку