українська російська англійська
Роз'яснення щодо надання дозволу на проведення богослужінь у храмі "Тепла Софія" НЗ "Софія Київська"
22.02.2016 | 14:07
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

За дорученням Прем’єр-міністра України від 11.01.2016 № 532/1/1-16 Міністерство культури України розглянуло звернення Української Православної Церкви Київського Патріархату щодо проведення богослужінь у храмі Малої (Теплої) Софії Національного заповідника «Софія Київська».

Міністерство спільно з Національним заповідником «Софія Київська» відповідно до чинного законодавства опрацювало зазначене звернення та прийняло рішення про погодження проведення богослужінь Українською православною церквою Київського Патріархату у храмі Малої (Теплої) Софії (пам’ятка архітектури ХVIII ст. на території архітектурного ансамблю Собору Святої Софії), про що поінформувало Кабінет Міністрів України та Українську Православну Церкву Київського Патріархату.

З огляду на інсинуації, що з’явилися в окремих ЗМІ, Міністерство культури наголошує, що при прийнятті зазначеного рішення було дотримано всіх встановлених процедур, норм міжнародного та національного  пам’яткоохоронного законодавства та враховано світову практику використання пам’яток Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як культових споруд та проведення у них культових обрядів та богослужінь.

Наприклад, як культові споруди функціонують такі об’єкти Всесвітньої спадщини: Катедральний собор «Нотр-Дам»(м. Турне, Бельгія), Даремський собор Христа, Діви Марії та св. Катберта (м. Дарем, Великобританія), Монастир Хорезу (Румунія), Катедральний собор Сент-Етьєн (м. Бурже, Франція), Катедральний собор Богоматері (м. Бургос, Іспанія), Базиліка св. Франсіска (м. Ассізі, Італія), Кьольнський собор (Кьольн, Німеччина) та багато інших. Серед таких об’єктів і храми Києво-Печерської Лаври, які  у 1990 р. спільно із Софією Київською і її архітектурним ансамблем були включені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Наголошуємо, що прийняте рішення повністю відповідає Настановам з виконання Конвенції про охорону Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Так, параграфом 119 Настанов встановлено, що «об’єкти Всесвітньої спадщини можна продовжувати використовувати або пропонувати різні види використання, які є стійкими з точки зору екології та культури. Держави – сторони та партнери мають гарантувати, що таке стійке використання не вплине негативно на визначну світову цінність, цілісність та/або справжність об’єкта».

Відповідно до параграфа 172 Настанов Секретаріат Комітету Всесвітньої спадщини має бути заздалегідь повідомлений про наміри або дозвіл на проведення на охоронюваній території лише «великих реставраційних робіт або нового будівництва, які можуть вплинути на визначну світову цінність об’єкта».  Зрозуміло, що прийняте рішення не передбачає проведення будь-яких робіт в  храмі Малої (Теплої) Софії Національного заповідника «Софія Київська».

Всі пам’ятки, які входять до складу Національного заповідника «Софія Київська», залишаються в державній власності і на балансі Заповідника.

Відповідно до укладеного договору між Національним заповідником «Софія Київська» та УПЦ КП, частина приміщень храму «Тепла Софія» (приблизно 1/5 загальної площі храму) надаватиметься винятково для проведення богослужінь за окремим графіком із урахуванням та суворим дотриманням вимог законодавства під контролем Заповідника.

Також акцентуємо увагу на тому, що функціональне призначення пам`ятки не змінюється, вона й надалі використовуватиметься в якості музею.

Проведення богослужінь не нестиме жодних загроз автентичним елементам конструкції храму, оскільки спеціалістами з охорони пам’яток буде здійснюватися постійний контроль за дотриманням режиму експлуатації пам’ятки.

Крім того, необхідно зазначити, що внутрішнє оздоблення храму Малої (Теплої) Софії, яке складалося з розписів, іконостасу, окремих ікон в кіотах, на жаль, було знищено за комуністичних часів, окрім декількох малих фрагментів розпису, що знаходяться у вівтарній частині і є законсервованими. З огляду на це вимоги до використання пам’ятки розроблені з урахуванням їх збереженості.

До того ж, надання приміщення Малої (Теплої) Софії для проведення богослужінь стане ще одним дієвим  кроком з боку держави у напрямі забезпечення прав віруючих на користування церковними спорудами (храмовими комплексами), які у радянський тоталітарний період були реквізовані у релігійних організаціях. Цей крок повністю узгоджується із базовими нормами  «Закону про свободу совісті та релігійні організації».

Враховуючи вищезазначене, Мінкультури та НЗ «Софія Київська» відкидають необґрунтовані звинувачення окремих заангажованих «фахівців» та ще раз наголошують на повній відповідності ухвалених рішень чинному законодавству та міжнародним зобов’язанням України. 

 

 

 

Національний заповідник «Софія Київська»

 

Управління охорони нерухомої культурної спадщини та заповідників Міністерства культури України

 

Департамент у справах релігій і національностей Міністерства культури України

 

 

версія для друку