українська російська англійська
На сьогодні відсутнє рішення про зміну ціни на газ з 1 квітня, - Володимир Демчишин
18.03.2016 | 15:36
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

Під час «Години запитань до Уряду» у Верховній Раді Україні Міністр енергетики та вугільної промисловості розповів про ціну на газ з 1 квітня, перемовини з МВФ та збільшення власного газовидобування.

«На сьогодні відсутнє рішення Уряду про зміни цін на газ з 1 квітня. Ви праві, що  у Меморандумі з МВФ була така домовленість, досягнута минулого року про те, що потрібно піднімати ціну газу до 75% відсотків від світової чи імпортованої ціни. І на сьогодні такий рівень складає 5 500, 00 грн. Не 10 тис., не 7 тис., як Ви говорите, а 5500. Приблизно. Але ще раз повторюю, такого рішення на даний момент немає», - зауважив Володимир Демчишин.

Але навіть вимоги МВФ є предметом переговорів, досить складних і тривалих, бо фінансування Фонду потрібне, щоб суттєво оптимізувати споживання енергоресурсів.

«Будуть проводитися заходи по стимулювання енергоефективності, яка є ключовим напрямком зменшення навантаження на населення. Але ці кроки вимагають суттєвих інвестицій. Це десятки, можливо, 40-50 млрд., які протягом наступних 10-15 років потрібно вкласти у теплогенерацію, водопостачання, енергопостачання і постачання газу. Це величезні інвестиції, і без допомоги МВФ проводити такі заходи неможливо», - пояснив Володимир Демчишин.

Хоча, згідно вимог МВФ, підняття ціни мало відбутися уже минулого року, однак завдяки тривалим перемовинам вдалося розтягнули цей процес на 3-4 роки.

«Ми прекрасно розуміємо, що соціальне навантаження при правильних кроках вкрай велике, тому потрібно шукати механізми: або за рахунок компенсації чи субсидії зменшити навантаження, або за рахунок додаткових можливостей інвестування і зменшення об’єму споживання. І, відповідно, зменшення навантаження через складний перелік заходів. Тобто з ЄБРР проводяться переговори про інвестування у теплокомуненерго, які після інвестування зменшать свої втрати, зменшать собівартість. Мінрегіон проводить заходи з видачі пільгових кредитів, які також стимулюють додаткове вкладання коштів у цей сегмент, який вкрай цікавий для інвестування. Але у зв’язку з тим, що немає коштів у споживачів, у т. ч. у населення – домогосподарств, вони не інвестують, вони перевитрачають газ», - розповів Володимир Демчишин.

Він додав, що споживання уже скорочується.

«Минулого року ми бачили зменшення споживання газу десь на 13-14%, на 5 млрд. м3, якщо порівнювати контрольовану територію у 2014 та 2015 році. У цьому році, протягом 2 місяців, ми знов таки бачимо зменшення споживання газу на 9 %», - зазначив Володимир Демчишин.

Міністр переконаний, що Україна має також нарощувати власне видобування, адже у країні вражаючі можливості. «У нас запаси складають 1 трлн. м3, видобуваємо ми 20 млрд. У нас газу щонайменше на 50 років уперед», - поінформував  Міністр.

Однак надмірна зарегульованість та високі податки призводять до зниження видобутку вітчизняних енергоресурсів. Збільшення власного видобутку є ключовим  завданням, на виконання якого спрямовані значні зусилля Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

«Ми можемо суттєво збільшувати видобування. Тому ми пропонуємо зменшувати рентну плату, спрощувати процедуру видачі дозволів, тому що на сьогодні приблизно 5 років потрібно, щоб отримати дозвіл на видобування газу. І це основне завдання мого Міністерства», - пояснив Міністр Демчишин.

 

 

 

версія для друку