українська російська англійська
Завершив роботу V форум України з питань конкуренції
22.03.2016 | 11:17
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

Завершив роботу V форум України з питань конкуренції. Форум проходив за сприяння Антимонопольного комітету України та Фонду розвитку конкуренції.

Темою першої сесії другого дня став економічний аналіз у конкурентному правозастосуванні. Зокрема, учасники активно обговорювали питання економічного аналізу в конкурентному правозастосуванні країн, реформування українського енергетичного сектору задля впровадження європейських стандартів у вітчизняні галузі економіки.

Відкриваючи другий день роботи Форуму, Голова Антимонопольного комітету України Юрій Терентьєв зазначив: «Ключовим елементом у прийнятті рішень Комітетом є налагодження системи якісного економічного аналізу, впровадження економічних алгоритмів у правозастосуванні. Саме тому для нас особливо важливим є досвід країн, які досягли значних результатів у цьому напрямку».

Анн-Софі Дюпон розповіла про досвід Генеральної дирекції з питань конкуренції Європейської комісії у застосуванні економічного аналізу, звернула увагу на роль головного економіста, котрий повинен безперечно бути високо компетентним й незалежним для надання оцінки рішенням. Важливе місце для удосконалення аналізу займає проведення навчань, тренінгів для підвищення кваліфікації експертів у проведенні економічного аналізу. Адже це ресурсоємна робота, яка полягає в отриманні якісних матеріалів, вивченні необхідної інформації, дослідженні думки учасників ринку. Економічний аналіз є особливо важливим при оцінці ефективності державної допомоги.

Представник RBB Economics (Бельгія) Віталій Пружанські представив учасникам досвід своєї країни в економічному аналізі розслідування справ по антиконкурентним діям суб`єктів господарювання, а саме, координації та паралельній поведінці учасників ринку.

У свою чергу на питаннях контролю злиття та поглинання з метою зменшення надходження заяв на концентрації суб`єктів господарювання зупинився Альберто Хаймлер, експерт Фонду розвитку конкуренції (Італія), підкресливши, що необхідно застосовувати саме структурні засоби правового захисту.

Також досвід економічного аналізу США на ринках транспорту, електро-, водопостачання, водовідведення, телекомунікацій представив Расел Пітман, Директор з економічних досліджень (Група з аналізу економіки, антимонопольний відділ, Департамент юстиції США). На його думку, для економічного розвитку окремої галузі вкрай необхідно покращувати рівень його роботи, зробити ці ринки відкритими для конкурентної боротьби.

Забіне Зігельські, Голова Будапештського Регіонального Центру ОЕСР-ГВХ з питань Конкуренції, розповіла про розуміння суті економічного аналізу суддями. Вона наголосила на тому, що судді при розгляді справи повинні розуміти його суть, а для цього необхідно в рішеннях розкривати етапи економічного аналізу простою, зрозумілою мовою, створювати спеціальні навчальні програми для суддів.

Модератором другої сесії, на якій розглядалися питання приведення правозастосовчої практики Антимонопольного комітету у відповідність до кращих світових практик, виступила перший заступник Голови Антимонопольного комітету України Марія Ніжнік: «Комітет вже керується у своїй роботі рекомендаціями та напрацюваннями європейських відомств з метою підвищення ефективності своєї роботи».

Асоційований директор Управління міжнародних зв`язків Федеральної торгової комісії США Рассел Дамтофт у своїй доповіді зазначив, що варто впроваджувати економічні принципи в правові системи, бо спроби та помилки – найкращий інструмент для вирішення питань. Проте, в України є нагода вчитися на помилках інших країн, застосовуючи вже напрацьовані практики.

Юлія Лінкевич, представник Латвії (директор, Аналітичний департамент, Рада з питань конкуренції), Богдан Кірітою, експерт з Румунії (Президент, Рада з питань конкуренції), Лука Шічо (старший уповноважений з розслідування справ, Федеральне конкурентне відомство, Австрія) поділилися досвідом та практикою своїх країн у сфері розслідувань у рітейлі, а Стефан Люців (помічник заступника Голови, Бюро з питань боротьби, Канада) розповів про свій досвід при розкритті картелів у роздрібній торгівлі.

Олександр Мельниченко, Голова Правління Фонду розвитку конкуренці, запропонував за участю відповідних експертів завершити розробку процесуальних документів для створення успішної системи проведення перевірок та захисту справ у судах.

Під час останньої сесії Форуму були обговорені питання реформування українського енергетичного сектору та впровадження європейських стандартів. Модераторами дискусійної панелі виступили перший заступник Голови Комітету Марія Ніжнік та державний уповноважений Комітету Валерій Полюхович.

Керівник групи енергетики та навколишнього середовища (Група Європейської комісії з підтримки України) Торстен Воллерт зазначив, що доступ до мережі електроенергетики має бути відкритим, а в процесі переходу до відкриття цього ринку потрібно враховувати можливість появи та впровадження нових технологій на цьому ринку, оскільки система електроенергетики не є статичною.

Представник ДТЕК Олексій Захарчук розповів про становище та проблеми на ринку електроенергетики і умови конкуренції на ньому, зазначивши, що необхідно розробити ряд документів для впровадження конкуренції на зазначеному ринку.

Також на заході був присутній Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, який розповів про становище компанії на ринку України та спроможність країни у транспортуванні газу на точках виходу та входу ГТС. Він зауважив, що вкрай необхідно доопрацювати законодавство України до повної європейської моделі, при якій на ринку з`явиться добросовісна конкуренція.

На завершення V Форуму з питань конкуренції Юрій Терентьєв підсумував його роботу та подякував присутнім за участь: «Ідея Форуму – отримати думки, почути позицію світових експертів і практику інших відомств для використання її у роботі. Кожна із сесій – це окремий напрямок роботи, окремий пріоритет Комітету, який є, з одного боку, прикладним, з іншого – концептуально новим. Ініціативи розробки програми розвитку конкуренції і необхідність системного підходу в розвитку конкурентної політики потребують системної координації з іншими відомствами і подальшої співпраці із залученням юридичних кіл, експертів задля суттєвих здобутків у цьому процесі.

Іншим надвеликим пріоритетом є питання ефективності нашої роботи і обговорення кращих практик, запровадження найбільш оптимальних систем оцінки економічного впливу, який здійснює Комітет, оцінки якості наших рішень і роботи територіальних відділень.

Налагодження системи якісного економічного аналізу, створення внутрішнього підрозділу на кшталт служби головного економіста підвищить ефективність роботи Антимонопольного комітету.

Форум – це частина і планування нашого розвитку, це і складова частина еволюції Комітету, для того, щоб наша ефективність як зовнішня, так і внутрішня постійно зростали і досягали того рівня, якого ми гідні».

 

 

версія для друку