українська російська англійська
В Києві пройшов Міжнародний інвестиційний форум щодо реформування енергетичного сектору
31.03.2016 | 17:04
ПРЕС-СЛУЖБА ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРА

Поточний стан енергетичної галузі, ключові завдання в короткостроковій та довгостроковій перспективі. Системи взаєморозрахунків між учасниками галузі, реструктуризація накопичених боргів. Які наслідки матиме реформа для інших сфер, наприклад, для соціальної та бюджетної політики? Що має бути зроблено для залучення інвестицій та зменшення споживання енергії?

Про ці та інші проблемні питання постачання та споживання тепла в Україні йшлося сьогодні на Міжнародному інвестиційному форумі «Попит і пропозиція в секторі опалення: усунення бар'єрів, забезпечення прозорості та впровадження енергоефективності». Захід пройшов за ініціативи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та за підтримки Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та зібрав в одному залі вищих урядовців, представників міжнародних фінансових організацій, донорів, дипломатичного середовища, виробників енергії, народних депутатів, експертів.

Одним з ключових викликів та зобов’язань, які взяла на себе Україна перед МВФ та ЄС, є реформування енергетичного сектору та перехід до ринкових відносин. Україна вже зробила важливі кроки в цьому напрямку, так був прийнятий Закон «Про ринок природного газу». Але Україна залишається однією з найбільш енергоінтенсивних економік в Європі. Суттєве поліпшення ситуації в цьому напрямку вимагає не тільки покращення законодавства, але й модернізації застарілої матеріальної бази, що в свою чергу вимагає залучення значних інвестицій.

«Сьогодні перед Україною постав великий енергетичний виклик. Багато питань стали критичними, галузь потребує повного перезавантаження. Відповіддю на усі ці питання є впровадження енергоефективності. Цей шлях пройшли усі європейські країни. Ми повинні перейти до реального ринку: прозорого механізму взаєморозрахунків, відповідального споживання та якісної послуги для громадян», - зазначив у своєму вступному слові Віце-прем'єр-міністр України - Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко.

Опалення будинків є одним з найбільш неефективних секторів споживання енергії. В середньому, житловий будинок споживає в 2 рази більше енергії, ніж в сусідній Польщі. Повномасштабна модернізація житлового фонду може скоротити цей показник до 9 млрд.куб. м на рік. Для її реалізації необхідно залучити та ефективно використати 40 млрд. євро. Історично, сектор центрального постачання був значною мірою зрегульований державою, що не давало підприємствам ефективно розвиватися та оновлювати матеріальну базу. Залучання 6 млрд. євро для модернізації котелень та теплових мереж дозволить скоротити щорічне споживання природного газу на 2,4 млрд. м3.

В ході дискусії експерти обговорили проблемні питання споживання та постачання тепла в Україні, разом з Міністром соціальної політики Павлом Розенком підняли тему часткової монетизації субсидій з метою направлення їх на енергоефективні заходи. Віце-прем'єр-міністр презентував модель Фонду Енергоефективності, який дозволить зменшити споживання тепла як головного пріоритету у сфері енергоефективності. Міжнародні партнери, присутні на заході висловили повну підтримку дій Мінрегіону. Вони уже сьогодні беруть участь в робочій групі зі створення такого Фонду, надають технічну та фінансову допомогу в реалізації енергоефективних проектів.

Форум став першою міжнародною дискусійною платформою, де вперше на такому високому рівні піднялося питання моделі фінансування сектору, а також були визначені бар’єри, які необхідно подолати для забезпечення економії енергії, модернізації існуючого циклу попиту та пропозиції в сфері опалення.

Спікерами Форуму виступили Віце-прем'єр-міністр України — Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, постійний представник МВФ в Україні  Жером Ваше, Голова регіонального представництва IFC в Україні та Республіці Білорусь РуфатАлімарданов, Голова представництва ЄС в Україні    Ян Томбінський, Посол Швейцарії в Україні Гільям Шеурер, голова НАК «Нафтогаз України»  Андрій Коболєв, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк, заступник  директора ЄБРР в Україні Марина Пєтров та інші.

 

версія для друку