українська російська англійська
Захист культурної спадщини Криму потребує об'єднання зусиль України та міжнародної спільноти
01.04.2016 | 17:34
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури України В’ячеслав Кириленко в Парламенті під час «Години запитань до Уряду» прокоментував ситуацію, яка склалася  з об'єктами культурної спадщини та предметами державної частини Національного музейного фонду, які перебувають під охороною ЮНЕСКО у Криму.

Зокрема він зазначив: «На жаль,  ніхто не може знати точну ситуацію із збереженням музейних цінностей в АР Крим і м. Севастополь, в тому числі і Міністерство культури. І тут потрібна активізація спеціальних органів і розвідувальних, і контррозвідувальних, з тим, щоб отримувати зворотну  інформацію і мати можливість оперативно реагувати у міжнародних структурах. Я можу доповісти, що станом на 1 січня 2014 року кількість предметів основного фонду, які зберігались у музейних закладах АР Крим складало 925 тисяч 916 одиниць, а в місті Севастополі 321 тисяча 444 одиниць. Тобто за мільйон предметів Державного музейного фонду  перебувають на тимчасово окупованій території».

В’ячеслав Кириленко також зазначив, що Міністерство культури жорстко реагує на факти незаконного переміщення цих цінностей через механізм залучення ЮНЕСКО та інших міжнародних інституцій: «Лише останнім часом було два офіційних звернення Міністерства культури до міжнародних інституцій і ЮНЕСКО. Перше: щодо незаконного занесення до Федерального резерву Росії заповідника "Херсонес Таврійський", хоча він відповідно до всіх рішень і ООН, і ЮНЕСКО визнаний як пам'ятка культури, яка належить українській державі.

Так само ми відреагували на часткову руйнацію одного із об'єктів, який перебуває в попередньому списку ЮНЕСКО. Це башта № 19 Генуезької фортеці, яка була частково зруйнована внаслідок того, що окупанти не приділяють жодної уваги збереженню культурної спадщини Криму».

Віце-прем’єр окремо підкреслив, що є велика необхідністю проведення переговорів із представниками урядів іноземних держав, з метою припинення будь-яких міжнародних взаємодій із тими російськими музеями, які беруть на збереження чи для експонування предмети музейного фонду із заповідників і музеїв, що перебувають на території Криму і є українською власністю: «З такими російськими музеями міжнародна спільнота повинна зупиняти будь-яке співробітництво з огляду на те, що будь-яке переміщення культурних цінностей, які перебувають на території Криму, за  його межі є незаконним. І це підтверджено рішенням також і Генеральної асамблеї Організації Об'єднаних Націй по Криму».

Крім того, В’ячеслав Кириленко розповів, що  Міністерством культури розроблено зміни до Закону "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", з тим щоб посилити механізм захисту культурної спадщини на окупованих територіях Криму.

 

версія для друку