українська російська англійська
Безпека експлуатації атомних енергоблоків - пріоритет роботи Міненерговугілля
07.04.2016 | 17:53
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

«Забезпечення ядерної безпеки під час експлуатації атомних енергоблоків - пріоритет роботи Міністерства енергетики та вугільної промисловості. І тому тривалий процес підготовки до впровадження змін в режимах експлуатації атомних енергоблоків (маневрування) відбувається з дотриманням усіх необхідних процедур та дозволів регулюючого органу. І давайте не плутати терміни – не відбувається ніяких «експериментів», здійснюється  планомірна робота, започаткована багато років тому», - наголосила заступник директора департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля України Світлана Кульчицька на круглому столі «Атомна енергетика України. Маневрування – сліпий ризик чи безпечна економічна доцільність?», який проведено сьогодні в УКМЦ.

У ході круглого столу фахівці в галузі атомної енергетики обговорювали питання доцільності впровадження механізму експлуатації блоків АЕС у режимі регулювання потужності, як це передбачено Планом дій Уряду на 2016 рік.

Питання маневрування потужностями обговорюється уже багато років з огляду на потребу економіки України в дешевій та екологічно чистій енергії, а також недопущення зростання тарифу на електроенергію. Фахівці Міненерговугілля запевнили у повній відповідності здійснюваних підготовчих  заходів діючим вимогам норм та правил з ядерної та радіаційної  безпеки.

Також представник Міністерства відповіла на безпідставні звинувачення профспілок щодо позиції Міністерства.

«Якщо говорити, що Міністерство примушує оператора впроваджувати зміни режиму експлуатації, то це не відповідає дійсності. Міністерство не може примусити оператора негайно впровадити той чи інший режим експлуатації енергоблоків, для цього існують відповідні процедури. І без дозволу регулюючого органу (Держатомрегулювання) ніякі зміни режиму експлуатації АЕС неможливі. Впровадження здійснюється крок за кроком, розробляються мережеві графіки, з конкретними заходами, які включають підготовку та узгодження з регулятором технічної документації, заходи з модернізації обладнання, обґрунтування безпеки, економічної доцільності тощо.

І внесення до Плану дій Уряду на 2016 рік заходів щодо розроблення та впровадження відповідних механізмів переслідує лише одну мету – структурувати та впорядкувати діяльність з визначення механізмів регулювання потужності, яка виконується десятки років, придавши їй більш важливе значення»,  – зауважила Світлана Кульчицька.

Представники ДП НАЕК «Енергоатом» поінформували про те, що така діяльність розпочата компанією ще у 2006 році на енергоблоці № 2 Хмельницької АЕС. Проведено велику роботу з постачальником палива щодо можливості його використання у режимі маневрування, впроваджені удосконалені алгоритми управління в активній зоні реактора, впроваджено спеціальне програмне забезпечення тощо. 

Після отримання відповідного дозволу регулятора перший етап дослідної експлуатації режиму регулювання потужності проведено у квітні-травні минулого року, в рамках якого реалізовано 21 цикл зміни потужності зазначеного енергоблоку.  

Заступник головного диспетчера НЕК «Укренерго» Михайло Гашев зазначив, що перші 10 циклів добового регулювання потужності на Хмельницькій АЕС проведені у 2006 році,  і підготовка до цього велася 4 роки. Підготовка до наступного етапу зайняла ще  8 років.

«Абсолютно правильно, що тепер готується наступний цикл, а для цього потрібно пройти цілий етап, щоб довести до 200 циклів, у тому числі здійснити заходи з реконструкції,  модернізації, врахувати необхідні  експлуатаційні витрати».

Михайло Гашев також  наголосив на дотриманні всіх вимог з ядерної безпеки в процесі дослідної експлуатації.

«Не можна говорити ні про який волюнтаризм, робота  ведеться з 2003 року, і тільки чітко за документами МАГАТЕ, за нормами, правилами і стандартами  з ядерної та радіаційної безпеки, - і ніяк інакше вестись не буде», - запевнив М. Гашев.

Також наголошено, що з 2003 року було передбачено, що дослідна експлуатація в режимі регулювання може  впроваджуватися лише на нових енергоблоках і на новому паливі – це  другий Хмельницький,  четвертий Рівненський енергоблоки АЕС. 

«Процес триває, він потрібен державі, він потрібен енергосистемі, він потрібен експлуатуючій організації, оскільки та ж сама реконструкція і модернізація не тільки принесе гроші, а й сприятиме виконанню завдань щодо продовження строків експлуатації енергоблоків АЕС», - наголосив М. Гашев.

Раніше позиція Міністерства була озвучена у відкритому листі Володимира Демчишина представникам Атомпрофспілки. 

 

 

версія для друку