українська російська англійська
Остап Семерак: Україна повинна мати повноцінний ядерний цикл
18.04.2016 | 14:51
МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

16 квітня 2016 року Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак здійснив робочу поїздку до Чорнобильської зони відчуження. Під час візиту він наголосив, що вбачає пріоритетним завданням зробити зону відчуження максимальною відкритою, «щоб громадяни та світ бачили, що тут відбувається.

Найближчим часом зона відчуження, що сьогодні асоціюється лише з трагедією, повинна перетворитись на територію змін, реформ, інновацій та визнаною в світі екологічно безпечною територією».

Міністр також висловив задоволення від темпу робіт на майданчику «Укриття»: «Тут Україна співпрацює з західними партнерами, і можна говорити про високу якість і робіт, і безпеки. Будівництво Арки над 4-м блоком АЕС та сховище відпрацьованого ядерного палива будуть завершені відповідно до затверджених планів». Однак, за словами Остапа Семерака, «недостатньо уваги приділяється  іншим об'єктам, підприємствам та проектам зони відчуження. Цю ситуацію буде виправлено».

Говорячи про розвиток території зони відчуження, Остап Семерак зазначив, що в пріоритеті є «створення в Україні повноцінного ядерного циклу. Україна має вийти на світовий рівень у поводженні з відпрацьованим ядерним паливом без участі Російської Федерації. Це питання національної безпеки та економічної доцільності». Міністр висловив сподівання на підтримку з боку Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НАЕК «Енергоатом», країн-донорів, інвесторів та усього прогресивного людства у цьому питанні. За словами Остапа Семерака, «вже зараз ключовим завданням є демонтаж  Саркофагу, вибирання паливомістких мас та їхнє захоронення».  

Відповідаючи на запитання про розвиток території, Міністр розраховує на підтримку науковців: «Ми впроваджуватимемо реформи разом з науковцями. Їх слово повинно бути першим, і воно повинно передувати нашим діям. Ми є піонерами у наукових  дослідженнях ядерних катастроф,  тому повинні використати цей досвід, щоб стати світовими  лідерами  в інжиніринговому та дослідницькому просторі у відповідних сферах. Ці переваги мають бути використані державою для створення тут, у зоні, модернової наукової бази».

Остап Семерак також планує звернутися до Міністерства соціальної політики та Уряду з тим, аби у бюджеті було в повному обсязі профінансовано виплати ліквідаторам аварії, яка сталася 30 років тому. «Україна ніколи не забуде про справедливий соціальний захист та підтримку рядових героїв, що у свій час врятували світ від  Чорнобильської трагедії», - наголосив він.

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження, який супроводжував у поїздці Міністра, зазначив, що «перші найскладніші 30 років нам дали величезний досвід. Зараз наше завдання надати новий подих та розвиток зоні відчуження на наступні 30-50 років».

Віталій Петрук повідомив, що Державне агентство розробило концепцію щодо реформування зони відчуження, яка спрямована на зміни у суспільній свідомості і у державній політиці: «Наразі потрібні зміни до законодавства, які дозволять більш ефективно використовувати державні кошти».

 

версія для друку