українська російська англійська
Міністр культури Євген Нищук взяв участь у відкритті інсталяції "Під саркофагом"
25.04.2016 | 22:58
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

У центрі столиці відкрили документальний мистецький проект до 30-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС - інсталяцію «Під саркофагом». Участь у заході взяв Міністр культури України Євген Нищук.

Документальна інсталяція "Під саркофагом" — це історичний проект, що мистецькими засобами ретранслює наслідки використання "мирного" атому в умовах тоталітаризму.  Ініціаторами та організаторами виставки стали Український інститут національної пам’яті, Архів Служби безпеки України та Центр досліджень визвольного руху, які у творчі образи – символічно мутовані спіралі ДНК, обриси Атомної станції чи представлені експонати – розкривають моторошні цифри та факти. Не випадкове і саме місце, де розміщена інсталяція – підземний перехід під Європейською площею у Києві. Замкненість приміщення інсталяції створює ефект перебування у просторі зони ураження, або, як говорять автори інсталяції, «створює алюзію перебування у закритому від усього світу Радянському Союзі».

“Мистецтво здатне переосмислювати, загострювати та нагадувати. І для того молодого покоління, яке народилося пізніше, не стало свідком Чорнобильської трагедії, таке її представлення чи не найвпливовіше. Бо книжки, наукові роботи є дуже цінними для істориків, та, на жаль, їх може охопити не така велика аудиторія, як би цього хотілося. А саме через виставкове представлення, конкретні твори ми можемо донести і такі моторошні сторінки нашої історії. Силою мистецтва ми нагадуємо про цю трагедію, що принесла в Україну великі жертви, і це має стати для усіх нас, і усього світу великим уроком”, - сказав на відкритті виставки Міністр культури Євген Нищук.  

В основі експозиції опрацьовані істориками УІНП раніше таємні документи КДБ, за якими стає зрозумілим - катастрофа на ЧАЕС була неминуча. Щоправда, причини її не техногенного характеру, як вчила радянська пропаганда - до 26 квітня 1986 року на Атомній електростанції відбулося 5 аварій, 29 аварійних зупинок, 63 відмови обладнання. “Коріння ядерної катастрофи у Чорнобилі — у системі управління країною”, — говорять дослідники.  

“Ці документи, а також свідчення тих людей, які перейшли через ці страшні події, свідчать про одне і найважливіше – на жаль, такої аварії не могло не статися, – наголосив  Володимир В’ятрович,  директор Українського інституту національної пам’яті, - трагедія була абсолютно логічним наслідком розвитку комуністичного тоталітарного режиму, побудованого на повній безвідповідальності. Документи розповідають про те, як до чергового з’їзду КПРС спішно будували перший реактор, які використовували матеріали, як приховували аварії. Документи говорять про те, як намагались приховувати масштаби аварії у квітні 1986-го від країни, що попри високий рівень загрози для життя кияни були виведені на парад”.  

Виставка “Під саркофагом” триватиме до 29 квітня.

28 квітня о 18:30 в Українському кризовому медіа-центрі, що знаходиться в Українському домі, відбудеться лекція історика Володимира В’ятровича “Катастрофа імені Леніна. Чорнобиль в документах КДБ”.

 

версія для друку