українська російська англійська
Реформи, що проводяться у сфері соціальної політики, узгоджуються з реформою децентралізації влади, - Мінсоцполітики
18.05.2016 | 11:46
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

В Україні вже реалізовано певні кроки у напрямі децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, зокрема, проведено бюджетну децентралізацію та створено умови для об’єднання територіальних громад. Однак у процесі цієї роботи виникають проблемні питання, при вирішенні яких нашій державі прислужився б досвід європейських країн. На цьому наголосив Перший заступник Міністра соціальної політики Василь Шевченко під час зустрічі з представником Програми Ради Європи „Децентралізація і територіальна консолідація в Україні”, спеціальним радником Уряду України з питань децентралізації Даніелєм Попеску. У заході також взяли участь керівники структурних підрозділів Мінсоцполітики, Мінрегіону, менеджери Програми Ради Європи та її експерт Василь Надрага.

За словами Василя Шевченка, реформи, що проводяться сфері соціальної політики, узгоджуються з реформою децентралізації влади. У результаті має бути забезпечено новий рівень доступності послуг соціальної підтримки для громадян, підвищення якості їх надання. Вже на сьогодні територіальні громади демонструють позитивні результати. Вони самостійно планують та організовують, виходячи з власних потреб, надання соціальних послуг, сприяють в отриманні громадянами адміністративних послуг у сфері соціального захисту, що надаються районними структурами місцевих адміністрації. „Це значною мірою покращує доступність таких послуг. Кращий досвід ми обов’язково поширюватимемо”, - зазначив Перший заступник Міністра й розповів про наступні кроки, заплановані у цьому напрямі.

Водночас фахівці Мінсоцполітики та Мінрегіону, які взяли активну участь у їх обговоренні, акцентували увагу на тому, що на даному етапі виникає потреба у баченні більш загальної картини подальших дій і на більш тривалий термін – на середньострокову перспективу. Так, Мінрегіоном ініційовано розроблення концептуальних засад децентралізації влади в окремих секторах – освіти, охорони здоров’я та соціального захисту.

„Галузь соціального захисту – найбільша, найскладніша, багатовекторна. А тому маємо мати чітке бачення того, що повинні робити, які послуги надавати, скільки вони коштуватимуть і чи спроможні будуть територіальні громади забезпечити їх надання відповідно до затверджених стандартів”, - наголосив Василь Шевченко.

Він також висловив впевненість, що на сьогодні доцільно зосередитися на підготовці проекту Концепції з децентралізації соціальної політики як документа, що буде узгоджений міністерствами та асоціаціями органів місцевого самоврядування з метою вироблення спільних кроків у здійсненні реформ у цьому напрямі та підготовки узгоджених пропозицій. Василь Шевченко запропонував створити відповідну робочу групу із залученням українських та міжнародних експертів.

За його словами, співпраця з експертами Офісу Ради Європи в Україні є дуже корисною для України – особливо у рамках Програми „Децентралізація і територіальна консолідація в Україні”. „Дуже важливо, що ви концентруєтеся на наданні Україні допомоги у розв’язанні проблем, які наразі є актуальними. Будемо вдячні за експертну підтримку і технічну допомогу з метою напрацювання концептуальних засад децентралізації влади у сфері соціальної політики та супроводженні реформи з боку Офісу Ради Європи”, - сказав Перший заступник Міністра.

У відповідь Даніель Попеску зауважив,  що багатьом країнам надавалася допомога в об’єднанні територіальних громад. На його думку, успішність пілотних та експериментальних проектів залежить від двох чинників – чи супроводжується процес децентралізації передачею певних владних функцій територіальним громадам, і від того, наскільки багато зусиль докладається до цього процесу та скільки витрачається на це часу. Тому що зазвичай населення не бачить швидких перемог і покращень протягом кількох місяців.

«Але ми знаємо й бачимо, що Уряд України відданий цьому процесу. По-перше, багато заохочень було створено для об’єднання громад. Є багато винагород, які отримують об’єднані громади. І все супроводжується процесом реформування. Міжнародні партнери України, міжнародна спільнота докладають чимало зусиль і застосовують багато ресурсів для того, щоб допомогти цим громадам стати успішними. Сподіваюся, спільно ми досягнемо ефективних результатів», - підкреслив Даніель Попеску.

 

версія для друку