українська російська англійська
Енергоефективність та відновлювана енергетика мають бути стрижнем розвитку економіки України
27.05.2016 | 12:23
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО З ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНИ

26 травня у рамках Енергетичного конгресу за участі Голови Держенергоефективності Сергія Савчука відбулася дискусія "Енергоефективність. Energy Loop. Законотворчість". Понад 100 представників політикуму, влади, міжнародних експертів та громадськості обговорювали питання енергоефективності як необхідної складової енергетичної стратегії України.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, який презентував на Енергетичному конгресі нову програму роботи Міністерства, висловив  переконання, що енергоефективність – це необхідний елемент для досягнення енергонезалежності. "Якщо ви проаналізуєте житлово-комунальну сферу будь-якого міста, то ви побачите, що тепломережі, комунікації зношені на 80-90%. Реальні втрати у системах водопостачання і водовідведення, теплопостачання складають від 20 до 75%", – навів він статистичні дані та наголосив на тому, що ми повинні плідно працювати над тим, щоб максимально економити енергоресурси, здобуті такою великою ціною.

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук запевнив аудиторію у тому, що сьогодні енергоефективність – це вже не гасла, а реальні кроки, які робить Уряд, починаючи з 2014 року. "Адже тоді стояло питання не лише про ціну на газ, а чи буде газ взагалі. І всі зусилля Уряд спрямував на те, як скоротити споживання газу та замістити його. І сьогодні можемо говорити про результат", – зазначив він.

Сергій Савчук нагадав присутнім, що у 2014 році, коли "Газпром" призупинив постачання газу в Україну, саме Володимир Гройсман, на той час Віце-прем'єр-міністр України, очолив Антикризовий енергетичний штаб і став ініціатором тих кроків, які сьогодні здійснює Уряд у сфері енергоефективності.

"Завдяки заходам стимулюючого та адміністративного характеру, які розроблялися Урядом України, у тому числі Держенергоефективності, протягом  останніх двох років спостерігається чітка тенденція зменшення споживання газу такими категоріями, як населення, підприємства теплокомуненерго та бюджетні організації. Так, за останній опалювальний сезон газу спожито на третину (або 7,2 млрд м3) менше, ніж два роки тому", – зауважив С.Савчук та додав, що найбільше скорочення продемонструвало населення.

Голова Держенергоефективності зауважив, що усі ініціативи та програми у сфері енергоефективності працюють. Це і програма "теплих" кредитів, і стимулюючий тариф на виробництво тепла з інших, крім газу, видів палива та енергії. "Як наслідок, зростає динаміка встановлення теплових потужностей із заміщення газу. У 2014 році маємо додаткових 452 МВт таких потужностей, у 2015 році – вже 752 МВт. Для реалізації таких проектів бізнес вклав 2,2 млн грн", – нагадав він та висловив переконання, що у таких категоріях як населення та підприємства теплокомуненерго можна скоротити споживання газу щонайменше удвічі за рахунок його заміщення та термомодернізації будівель.

У ході виступу С. Савчук також розповів і про стрімко зростаючий попит з боку населення на програму "теплих" кредитів, і про напрацювання для впровадження механізму енергосервісу у бюджетній сфері, і про розроблені Агентством ключові законопроекти у сфері енергоефективності: про енергетичну ефективність, про енергоефективність будівель, про комерційний облік тепла та води, про довгострокові договори у сфері теплопостачання, про створення конкурентного ринку тепла. Зі слів Голови, це той найважливіший пакет законопроектів, який може бути розглянуто Верховною Радою України найближчим часом.

Конкретними справами відзначається і відновлювана енергетика в Україні. С.Савчук запевнив, що наразі створюється така законодавча база, яка сприяє залученню інвесторів на український ринок "зелених" проектів.

"Поряд з діючими об'єктами відновлюваної енергетики, є вже численні розроблені проекти з усіма технічними умовами, техніко-економічним обґрунтуванням і  можливістю підключитися до мереж. Таких проектів, наприклад, у вітроенергетиці на 2725 МВт, у сонячній енергетиці – на 1550 МВт. Якщо брати малі ГЕС – це ще 67,8 МВт, що стосується електростанції на біопаливі – це ще 164,1 МВт. Тому всі передумови для роботи інвесторів у «зелену» енергетику в Україні вже є", – повідомив Голова Агентства.

На важливості енергоефективного шляху розвитку країни наголосили також і народні депутати України Олександр Домбровський та Олексій Рябчин, присутні на дискусії. Також за підтримку реформ у цій сфері виступили Асоційований директор Департаменту з енергозбереження та змін клімату ЄБРР Сергій Масліченко, громадська діячка Ірина Верещук, представники бізнесу, експерти, громадськість.

Загалом учасники заходу дійшли згоди, що енергоефективність та «чиста» енергетика – це дійсно ключ до змін в країні. Адже це питання масштабне та комплексне, яке наскрізно пронизує різні сфери економіки країни та життєдіяльності населення. Окрім вже існуючих позитивних зрушень у цій сфері, країні потрібні скоординовані дії усіх гілок влади та громадськості для реалізації політики у сфері енергоефективності. Її невід'ємною частиною також має бути формування європейської культури енергоспоживання серед населення.

версія для друку