українська російська англійська
Держсанепідслужба повідомляє про покращення діагностики хвороби Лайма, збудник якої переносять кліщі
31.05.2016 | 15:37
ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

Кліщі - переносники збудників вірусних та бактеріальних захворювань людей та тварин. На території України укуси цих паукоподібних можуть стати причиною хвороби Лайма (кліщовий бореліоз) у людей, повідомили учасники брифінгу «Іксодові кліщі: маленьке створіння –  велика небезпека».

Сезон активності іксодових кліщів починається у березні і зазвичай триває по листопад та має протягом року два виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Однак, як засвідчує досвід, кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду.

Начальник управління соціально-гігієнічного моніторингу та аналізу ризиків Держсанепідслужби України Олена Фенюк повідомила, що минулого року в Україні виявили 3413 осіб, які захворіли на хворобу Лайма, та 3 людини на вірусний кліщовий енцефаліт. За чотири місяці нинішнього року вже зареєстровано 140 випадків хвороби Лайма. Ці показники перевищують минулорічний майже на 24%. «Зараження кліщовим енцефалітом та туляремією після укусу кліщів призводять до тяжких ускладнень та інвалідності. Безпосередньо від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються», - зазначила фахівець.

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо ж звернутися до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо видно, що хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку.

За направленнями лікаря у лабораторній мережі Держсанепідслужби проводяться лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу. Ризик зараження на хворобу Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз), інфекційного захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі, залежить від тривалості присмоктування кліща. Якщо кліщ був на тілі менше доби - вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.

Фахівці Держсанепідслужби рекомендують як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси:

Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі.

Під час прогулянки по можливості оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години, та обов’язково вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.

Можна використовувати засоби, що відлякують кліщів - репеленти. Препарати слід наносити відповідно до інструкції.

Після укусу кліща необхідно стежити за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатися до лікаря-інфекціоніста.

 

 

версія для друку