українська російська англійська
Віктор Шафранський взяв участь у засіданні Генеральної Асамблеї ООН, присвяченому питанням протидії ВІЛ/CНІД
10.06.2016 | 11:07
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

8-10 червня 2016 р. у м. Нью-Йорк (США) проходить засідання високого рівня Генеральної Асамблеї ООН з питань протидії ВІЛ/СНІДу. У заході беруть участь Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, Голова 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН М. Ліккетофт, Виконавчий директор Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу М. Сідібе, а також глави держав, урядів, міністри.

У складі офіційної делегації від України беруть участь В. Шафранський – в.о. Міністра охорони здоров’я України, глава делегації; І. Кузін – завідувач центру моніторингу і оцінки програмних заходів ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України», координатор виконання програмної діяльності у сфері протидії ВІЛ/СНІДу; А. Цимбалюк – заступник Постійного представника України при ООН, В. Білан – секретар Постійного представництва України при ООН. Від неурядових організацій присутні: А. Клєпіков – виконавчий директор Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД та Д. Шерембей – Голова Координаційної ради Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ».

У своїй доповіді в.о. Міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський наголосив, що в даний час Україна, навіть зважаючи на анексію Криму і військову агресію Російської Федерації на Сході країни, що призвели до уповільнення економіки та обмеженості фінансових ресурсів, спрямовує усі наявні зусилля на боротьбу з ВІЛ-епідемією. Зараз, за оцінками, в Україні налічується близько 220 тисяч осіб, що живуть з ВІЛ, кожного року виявляються приблизно 11 тисяч нових випадків захворювання. Україна, за його словами, вважає проблему ВІЛ/СНІДу однією з ключових та на шляху вирішення її має певні досягнення. Зокрема, протягом останніх 10 років охоплення хворих антиретровірусною терапією збільшено в 20 разів; частка державного бюджету на закупівлю АРТ-препаратів збільшилася у 13 разів, протягом останніх 12 років рівень передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини знизився в 7 разів. У той же час, підкреслив посадовець, на жаль, епідемія все ще не знаходиться під контролем і 50% ВІЛ-інфікованих не отримують лікування. Для того, щоб покінчити зі СНІДом, до 2030 року наразі реалізується програма «90-90-90» (її суть зводиться до того, що 90 % людей, що живуть з ВІЛ, повинні знати про свій ВІЛ-позитивний статус; 90% людей з ВІЛ повинні проходити лікування; і 90% людей, які перебувають на лікуванні, повинні домогтися пригнічення вірусного навантаження). Так, у квітні 2016 року місто Київ приєдналося до Паризької декларації, щоб покласти край епідемії СНІДу, ставши першим містом у Східній Європі і Центральній Азії, в якому почали реалізацію стратегії прискорення у подоланні епідемії СНІДу у великих містах.

За результатами засідання у Нью-Йорку прийнято Політичну Декларацію, в якій визначаються масштабні цілі у сфері профілактики та лікування ВІЛ-інфекції, прав людини та інвестицій на подолання захворювання. Досягнення цих цілей є важливими для України, оскільки допоможуть напрацювати кроки для стабілізації епідемії ВІЛ, знизити рівень смертності від захворювання.

Представленість України на засіданні такого високого політичного рівня сприятиме налагодженню міжнародного співробітництва зі світовим товариством у сфері подолання епідемії ВІЛ/СНІДу, проведенню відповідних двосторонніх зустрічей з представниками профільних міжнародних організацій та донорської спільноти. Участь делегації України сприятиме зміцненню позитивного іміджу України у світі та широкому інформуванню світової медичної спільноти щодо обраного Україною шляху реформування медичної галузі та надасть можливість вивчити позитивний світовий досвід щодо глобального осмислення питань здоров’я з метою подальшого його застосування для покращення здоров’я громадян України.

 

версія для друку