українська російська англійська
Розвиток України тісно пов'язаний з підвищенням енергоефективності житлового сектору, - Cергій Савчук
23.06.2016 | 09:17
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО З ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНИ

Розвиток України тісно пов’язаний з підвищенням енергоефективності житлового сектору. Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час виступу на семінарі «Муніципальні інвестиції в Україні та можливості фінансування енергоефективності в житлових будинках», 22 червня 2016 року. Захід організований Фондом Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Е5Р).

На початку виступу він нагадав, що за оцінками експертів сьогодні в Україні найбільший потенціал енергозбереження припадає на житловий сектор. Саме ця сфера є однією з найбільш енергоємних в країні та потребує комплексної енергомодернізації, а це близько 100 тисяч будівель бюджетних установ, 80 тисяч багатоповерхівок та 6,5 млн. приватних домогосподарств.

«Для підвищення енергоефективності у цій сфері ми перейняли кращий досвід європейських країн, які вже пройшли складний шлях термомодернізації житлових будівель. У 2014 році Уряд запровадив програму стимулювання населення та ОСББ до впровадження енергоефективних заходів. Сьогодні динаміка попиту на енергоефективні продукти в рамках програми показує, що населення активно бере участь у ній і вже залучило понад 2 млрд. гривень на утеплення», - проінформував Сергій Савчук та додав, що в Україні такі механізми діють не менш ефективно, ніж у Європі.

«Іноземні експерти та партнери підтверджують, що в Україні за темпами розвитку програма «теплих» кредитів випередила показники аналогічної програми, наприклад  у Польщі, - підкреслив Голова Агентства. - Ми запровадили прозорий та простий механізм фінансування заходів з енергоефективності і дали можливість населенню на власний розсуд вирішувати, які енергоефективні заходи проводити, у якого виробника купувати матеріали, обладнання чи «негазові» котли».

Він також звернув увагу, що на початку запровадження програми було складно переконувати представників ОСББ, що вона діє, буде економія і держава відшкодує частину суми енергоефективного кредиту. «Сьогодні маємо успішні приклади реалізації енергоефективних заходів у багатоповерхівках у різних містах країни, де після їх впровадження економія теплової енергії та газу сягає від 45 до 55%. Наразі 75% ОСББ, які скористалися державною підтримкою, готові повторно взяти участь у ній», - наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Беззаперечним успіхом цієї програми можна вважати масштабну роз’яснювальну роботу, яку Агентством проведено минулого року по всій Україні, та залучення місцевої влади до її співфінансування. «Вони відгукуються на наші пропозиції та ініціативи і як результат - діє 171 місцева програма відшкодування частини відсотків або суми «теплого» кредиту населенню та ОСББ. Це значно здешевлює «теплі» кредити», - зазначив Сергій Савчук.

Наприкінці свого виступу Голова Держенергоефективності підкреслив, що за останні два роки було докладено багато зусиль, щоб ринок енергоефективності запрацював і на ньому з’явилися нові гравці, які готові вкладати інвестиції у цю сферу. Прикладом цього можна назвати програму IQ energy, запроваджену ЄБРР. Сергій Савчук також висловив сподівання, що незабаром в Україні з’явиться набагато більше таких програм і можливостей для проведення комплексної термомодернізації будівель та закликав присутніх посилити співпрацю у сфері енергоефективності.

 

Довідково

Фонд Е5Р – це донорський фонд, заснований у 2009 р., для сприяння інвестиціям у проекти підвищення енергоефективності та екології, насамперед в Україні.

Розпорядником Фонду Е5Р є Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

версія для друку