українська російська англійська
Завдяки PISA-2018 ми зможемо порівняти нашу освітню систему з освітніми системами світу, - Лілія Гриневич
30.06.2016 | 14:45
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

У 2018 році Україна вперше візьме участь у Програмі міжнародного оцінювання учнів - PISA, що проводиться під егідою Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). Дослідження проходить раз на три роки й спрямоване на оцінювання систем освіти в різних країнах світу на підставі тестування 15-річних учнів. Про це Міністр освіти і науки Лілія Гриневич розказала під час заходу з нагоди приєднання України до Програми PISA-2018.

PISA як міжнародне порівняльне дослідження враховує величезну кількість критеріїв і факторів, які впливають на систему освіти загалом. Завдяки цій програмі ми отримаємо серйозну додаткову інформацію, що допоможе правильно визначити слабші та сильніші місця нашої системи освіти й вибудувати орієнтири, за якими далі формуватиметься освітня політика в Україні”, - зазначила Лілія Гриневич.

Голова Відділення раннього дитинства та школи Директорату ОЕСР з освіти та умінь Юрі Белфарі наголосила, що PISA – це унікальний проект, оскільки він дозволяє оцінити безпосередньо не пов’язані зі шкільними програмами компетенції учнів із читання, математики та природничих дисциплін. Головне завдання – оцінити наскільки учень може застосувати свої знання в реальних життєвих ситуаціях і готовий до повноцінної участі в житті суспільства.

За словами Лілії Гриневич, для реформи української шкільної освіти дуже важливо отримати досвід оцінювання умінь та розробки завдань на основі компетентнісного підходу.

“Ми зараз працюємо над концепцією нової української школи, яка базуватиметься саме  на компетентнісному підході. Тому  PISA може дати для України дуже багато. Я сподіваюся, що наші вчителі, які ознайомляться з завданнями PISA минулих років, також зрозуміють на прикладі цього інструментарію, що означає компетентнісний підхід і в змісті освіти, і в оцінюванні”, - додала Міністр освіти і науки.

Юрі Белфарі зазначила, що одна з найсильніших сторін PISA – спільна співпраця експертів з більш ніж 80 країн світу. Саме тому участь України, на її думку, взаємовигідна для усіх учасників, адже це дає можливість урізноманітнити дослідження та зібрати більше достовірної інформації про світові освітні системи.

“Саме дослідження проводитиметься лише в 2018 році. Зараз триватимуть підготовчі стадії до нього, готується інструментарій – спільні для всіх країн тести і опитувальники. Україна як член  цього дослідження братиме участь у розробці інструментарію, потім, за вже виробленими статистичними методами, серед 15-річних учнів вибиратимуть учасників дослідження. Такий підхід дозволить урізноманітнити склад групи, що  проходитиме тестування, це будуть діти з різних типів шкіл, різної місцевості тощо. Наступний етап – вибрана група дітей  відповідатиме на тести та заповнюватиме анкету”, - пояснила Лілія Гриневич.

Міністр також зазначила, що в Україні відповідальним організатором дослідження PISA-2018 визначений Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та подякувала Міністерству народної освіти Польщі за підтримку України на етапі переговорів про включення України до цього проекту.

Довідково

Для того, щоб максимально підвищити ефективність своєї участі в PISA, Україна співпрацює з Науково-дослідним інститутом освіти Польщі – організацією, що відповідає за проект PISA в Польщі. Завдяки такій співпраці Україна може отримати змістову та технічну підтримку. Польща брала участь в PISA з моменту започаткування проекту у 2000 році, тож команда, що займається PISA в Польщі, має цінний досвід, яким готова поділитися з новоствореною командою України. Важливим є, зокрема, досвід підготовки країни до оцінювання, аналізу й поширення результатів.

версія для друку