українська російська англійська
МОН: Магістерські програми, на яких тривалість навчання становить лише 1 рік, не акредитовуватимуться
05.07.2016 | 16:35
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Члени Акредитаційної комісії України відмовили в акредитації магістерських спеціальностей, за якими навчання здійснювалося лише один рік, оскільки це суперечить статті 5 Закону України «Про вищу освіту». Про це йшлося під час чергового засідання Акредитаційної комісії України від 5 липня під головуванням Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич.

«Ми не можемо акредитувати ті магістерські спеціальності, за якими навчання відбувалося лише рік, тоді як законом передбачено півтора або два роки. Ті університети, які виконують норми закону – мають право на отримання диплома державного зразка, а ті, хто не виконують, нехай видають дипломи власного зразка. Потрібно обов’язково звернути увагу навчальних закладів на цю ситуацію», – зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Єдиним винятком можуть бути лише магістри спеціальності «Державна служба», де навчання триває рік, але здійснюється переважно на базі повної вищої освіти та щодо якої існує окрема наразі не змінена Постанова Кабінету Міністрів України № 789 від 29 липня 2009 року, що прямо передбачає річну тривалість навчання.

В якості пропозицій щодо контролю за дотриманням норм про тривалість навчання, члени комісії запропонували більш уважно ставитися до процесу реєстрації умов прийому до навчальних закладів.

Акредитаційна комісія також застосувала рішення попереднього засідання щодо індивідуального підходу до акредитації спеціальностей у вищих навчальних закладах, переміщених з тимчасово окупованих територій. Зокрема, це стосується і контингенту студентів, оскільки в екстремальних умовах 2015 року такі вищі навчальні заклади просто не могли здійснити набір студентів, який би відповідав по кількості встановленим нормативам.

Довідково

На засіданні від 5 липня було розглянуто 337 справ. За ініціативи Міністра освіти і науки України засідання вперше транслювалося он-лайн.

Акредитаційна комісія (http://ak.gov.ua/about-aku) є постійно діючим колегіальним органом, який забезпечує додержання вимог до атестації та акредитації вищих, професійно-технічних навчальних закладів і закладів післядипломної освіти, підприємств, установ та організацій за напрямами (спеціальностями) та професіями підготовки і перепідготовки фахівців післядипломної освіти.

Наразі Міністерство освіти і науки України здійснює заходи із якнайшвидшого запуску Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Воно повинно замінити Акредитаційну комісію та займатиметься ліцензуванням, акредитацією, аналізуватиме якість освітньої діяльності вишів тощо. Постановою Кабінету Міністрів України № 369 від 08.06.2016 р. затверджено новий склад Акредитаційної комісії, до якого також увійшли (за згодою) члени, обрані до Національного агентства із забезпечення якості освіти.

 

версія для друку