українська російська англійська
Вступ 2016: Лілія Гриневич розповіла, які нововведення зроблять вступ 2016 року більш справедливим
08.07.2016 | 14:54
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Про  електронну систему вступу та квоти для абітурієнтів з Донбасу та Криму розповіла Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич 8 липня під час прес-конференції в Будинку Уряду на тему «Особливості вступної кампанії - 2016».

“Для нас головне завдання та цінність цієї вступної кампанії, щоб доступ до вищої освіти був справедливий.  Окрім ЗНО, працюватиме автоматизована система місць державного замовлення, яка, в першу чергу, враховуватиме інтереси абітурієнта. Він обирає свої пріоритети серед 15 заяв, які може подати на 5 спеціальностей, у будь-який вищий навчальний заклад України” , - зазначила Лілія Гриневич.

Ця система стала можлива завдяки повному переходу на систему електронної подачі документів. У минулому році також можна було подавати документи через Інтернет, але зберігалася можливість подати документи в паперовому вигляді. Повний перехід на електронну систему  дозволив технічно забезпечити ідею “місце йде за студентом”.

Міністр освіти і науки наголосила, що такий розподіл допоможе не лише забезпечити місця державного бюджету для абітурієнтів з кращими балами ЗНО, а й підтримати кращі університети, навчання в яких вибиратимуть самі випускники.

“Вищі навчальні заклади, в які вступатимуть абітурієнти з кращими балами ЗНО, матимуть можливість прийняти на 25% більше студентів, ніж встановлений початковий поріг”, - зазначила Лілія Гриневич.

У випадку, якщо в абітурієнта виникають складнощі з подачею електронної заяви, він може звернутися у будь-який вищий навчальний заклад, де створені спеціальні пункти допомоги, та подати документи через систему за допомогою спеціаліста з ВНЗ.

“Справедливість також є в тому, щоб забезпечити вищою освітою тих дітей, які у зв’язку з подіями, які переживає країна в наші роки, опинилися поза системою української освіти. Зокрема, це окупований Крим, непідконтрольні території та лінія розмежування на Донбасі”, - додала Лілія Гриневич.

Вона зазначила, що ці діти знаходяться в нерівних умовах щодо підготовці до ЗНО у порівнянні з випускниками, які навчаються в Україні. Тому діти з цих територій мали дві можливості. Перша - складати ЗНО, для чого МОН спеціально організував дві додаткові сесії; та вступати у будь-який виш в Україні через загальний конкурс.  Інший варіант -  вступати за вступними випробуваннями до переліку спеціально обраних вишів. 

“Для кримчан у нас є перелік з 12 таких вищих навчальних закладів, які знаходяться в 7 містах України. В цих навчальних закладах відкриті центри “Крим-Україна”, вони подають до цих навчальних закладів освітню декларацію, в якій декларують свою здобуту освіту. Також вони мають скласти українську мову та історію України, щоб довести, що готові навчатися в українських навчальних закладах. Усе це дає кримчанам можливість далі складати іспит відповідно до обраної спеціальності та отримати можливість впродовж навчання на першому курсі перескласти державну підсумкову атестацію та здобути український атестат”, - пояснила Міністр освіти і науки. 

Схожа процедура діятиме також для дітей з непідконтрольних територій Донбасу та лінії розмежування. Головна відмінність у тому, що якщо ці діти оберуть вступ за вступними іспитами, а не ЗНО, вони зможуть подаватися через освітні центри, які називаються “Донбас-Україна”, та вступати до евакуйованих навчальних закладів з Донбасу, а також тих, що знаходяться на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей. 

Директор департаменту вищої освіти Олег Шаров також зазначив, що рівень квот на вступ на державне замовлення за вступними іспитами в обраних університетах не може перевищувати 30% від загального обсягу держзамовлення. Таким чином, квоти для абітурієнтів з Криму та Донбасу не утискатимуть права звичайних вступників, адже максимальний рівень квоти приблизно дорівнює відсотку, на який може бути збільшено державне замовлення у виші, якщо він користуватиметься особливою популярністю у студентів.

Нагадуємо, що в цьому році системою «Подання заяв в електронній формі» зможуть скористатися у повній мірі тільки вступники, які мають атестат про повну загальну середню освіту та сертифікат ЗНО 2016 року і бажають вступити на денну форму навчання за ступенями молодший бакалавр, бакалавр (магістр і спеціаліст медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань). Кожен абітурієнт в 2016 році зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей у будь-який університет за власним вибором.

Довідково

На сайті МОН уже розміщено матеріал “Вступ 2016 року: вісім основних змін”. Також на сайті розміщено “покрокову інструкцію по роботі з системою електронної подачі заяв у ВНЗ в 2016 році”“дорожню карту як здобути українську освіту школярам з Донбасу”“дорожню карту як здобути українську освіту школярам з Криму”, перелік уповноважених навчальних закладів, на базі яких створено освітні центри “Донбас-Україна” та освітні центри “Крим-України”.

 

 

версія для друку