українська російська англійська
Міністр культури обговорив стан підготовки до відзначення 125-ліття з дня народження Йосифа Сліпого
19.07.2016 | 14:25
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Під час робочої поїздки до Тернопільської області Міністр культури України Євген Нищук, відвідав музейно-меморіальний комплексРідна хата Блаженнішого Патріарха і Кардинала Йосифа Сліпого” у с. Заздрість Тернопільської області.  

В рамках візиту Міністр зустрівся з о. Марком Семегеном, Президентом ТоваристваСвята Софія” в Римі, ознайомився з історією створення музейно-меморіального комплексу  та обговорив особливості відзначення 125-ліття з дня народження Йосифа Сліпого та вшанування Патріарха у лютому 2017 року.  

Постать Патріарха Йосифа Сліпогоособлива для України. І у своїй роботі, пов’язаній зі служінням Церкві, і у громадській діяльності, і науково-дослідній праці, живучи далеко за кордоном, чи перебуваючи в ув’язненні та засланні в страшних таборах Сибіру та Мордовії, Патріарх завжди залишався українцем, подекуди ризикуючи власним життям. – зазначив Міністр. - Це приклад такої ж самовідданої любові до Батьківщини, яку ми бачимо і сьогодні – в сучасних українських Героях на сході країни – вояках, військових капеланах. Саме тому наше завдання – достойно вшанувати постать Йосипа Сліпого, підтримати творчі ініціативи громадськості – у проведенні виставок, зйомок документального кіно та інших пам’ятних подій ”. 

Внесок Патріарха Йосифа в розвиток української культури є унікальним і неповторним, адже по цілому світі Патріарх творив українські культурні центри та дбав про збереження національної ідентичності українського народу ”, - додав о. Марко Семеген.  

Музейно-меморіальний комплекс “Рідна хата Блаженнішого Патріарха і Кардинала Йосифа Сліпого” був відновлений завдяки роботі та підтримці Товариства “Свята Софія” (США). До його комплексу входить музейний зал з експозицією речей Йосифа Сліпого – серед яких унікальні – вбрання Патріарха, фотографії та історичні документи, а також - трапезна, каплиця-церква та старовинна хата родини Сліпих зі збереженим інтер’єром.

Довідково

Верхо́вний архієпи́скоп Йо́сиф Сліпи́й  — єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви; з 1 листопада 1944 року Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський, з 23 грудня 1963 року Верховний Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви. Народився 17 лютого 1892 у с. Заздрість Тернопільської області 

Після закінчення Львівської духовної семінарії у 1911, де, зустрівшись з митрополитом Андреєм Шептицьким, молодий юнак за його допомогою продовжує навчання в Інсбрукв, в Австрії та в богословській колегії «Канізіянум».

У роки  Другої світової війни митрополит Андрій Шептицький і Йосиф Сліпий, який вже на той час був архієпископом, намагалися всіляко полегшити страждання українського народу. Багато зробили обидва священики, щоб налагодити добрі зв’язки і співпрацю між українськими православними і греко-католиками.

Сфабрикувавши достатню кількість матеріалу, радянська влада  11 квітня 1945 р. арештовує весь єпископат греко-католицької церкви, що перебував на території УРСР. В тому числі було заарештовано і митрополита Йосифа Сліпого. За відмову добровільно самоліквідуватися УГКЦ поклала на вівтар мучеництва життя 10 єпископів, 1400 священиків і 800 монахинь – переважно на просторах ГУЛАГУ. Близько чотирьох з половиною тисяч храмів, монастирів, семінарій, каплиць були пущені під склади, музеї атеїзму, а кращі церкви перейшли у власність Російської православної церкви.

Впродовж 18 років  митрополита Йосипа Сліпого перевозили з табору в табір. Новосибірськ, Маріїнськ, Боїми, Кіров, Печора, Інта, Потьма, Маклаково, Єнісейськ, Красноярськ, Тайше. Наприкінці 1960 року Йосиф Сліпий сидів з іншими в’язнями у Київській тюрмі. Згодом він був перевезений з Києва до табору у Мордовію. Задіявши всі можливі дипломатичні зв’язки, Римська апостольська столиця таки домоглася звільнення митрополита. Також до цієї акції долучився президент Америки Дж.Ф. Кеннеді. 12 січня 1963 року рішенням Верховної Ради СРСР митрополита Йосифа Сліпого було звільнено. З умовою, що він покине Радянський Союз.

9 лютого 1963 прибув до Риму, оселився у Ватикані. Митрополит Йосиф на Вселенському соборі Католицької церкви у Ватикані запропонував створити патріархат Української Католицької Церкви. Апостольська Столиця 23 грудня 1963 року визнала, що галицький митрополит має статус Верховного архієпископа й іменувала Сліпого членом Східної конґреґації; 25 січня 1965 року папа Павло VI іменував його кардиналом. Як Верховному архієпископу йому належав титул «Блаженніший».

У 1968, 1970, 1973 і 1976 роках кардинал Сліпий відбув архиєрейські подорожі країнами Європи, Америки, Азії, Австралії, щоб зміцнити зв'язки з вірними діаспори, пожвавити церковно-релігійне життя та репрезентувати Українську греко-католицьку церкву на чужині. Брав участь у трьох міжнародних євхаристійних конгресах (Бомбей, Богота, Мельбурн).

У Римі за його сприяння було побудовано Собор святої Софії.

7 вересня 1984 року Йосип Сліпий  помер у Римі. 27-29 серпня 1992 року прах кардинала був перепохований із собору святої Софії в Римі до крипти собору св. Юра у Львові.

 

версія для друку