українська російська англійська
Створення конкурентних умов на ринку теплопостачання - шлях до зменшення собівартості тепла
20.07.2016 | 18:12
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО З ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНИ

Держенергоефективності продовжує працювати над реформуванням вітчизняної моделі ринку теплопостачання та створенням конкурентних умов між виробниками тепла.

"Саме таким шляхом йшла у свій час Литва. Тому, беручи за приклад кращий європейський досвід, ми повинні врегулювати одне з нагальних питань функціонування ринку тепла – отримання незалежними виробниками доступу до тепломереж. Лише так ми запровадимо конкурентні умови на цьому ринку", - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, коментуючи експертну нараду 19 липня в Агентстві, та додав, що позитивним наслідком цих змін буде заміщення газу, залучення інвестицій та нових гравців-виробників тепла з відновлюваних джерел.

У ході заходу експерти ознайомилися з литовським досвідом врегулювання питання доступу та приєднання до теплових мереж. Його ключова особливість – принцип конкуренції між виробниками тепла. Підключення до теплових мереж має бути економічно і технічно обґрунтованим, прозорим і недискримінаційним та забезпечувати реалізацію права споживачів отримувати тепло за найнижчих цін.

Ще важливий для України момент – підтримка виробників тепла з альтернативних джерел енергії. Так, литовський оператор теплової мережі зобов'язаний підключити до мереж установки всіх незалежних виробників теплової енергії, у тому числі виробленої з відновлюваних джерел.

"Вагомим регулюючим принципом також є публічність. Теплопостачальник зобов'язаний викладати у вільний доступ інформацію про свою роботу, а також відповідати на запити про можливість підключення до мережі і вимоги для цього. Така публічність дає змогу потенційним виробникам тепла обрати краще місце діяльності", - зауважив під час наради Євген Магльованний, директор департаменту технічного регулювання енергоефективності Держенергоефективності, та нагадав, що в українському законодавстві такого положення наразі немає.

Він також наголосив, що умови користування тепломережами у Литві гнучкі. Адже теплопостачальник спільно з потенційним виробником тепла визначає оптимальне рішення щодо місця підключення до мережі. Для порівняння в Україні принципи вибору точки підключення не зазначені і є наразі виключно рішенням постачальника.

Діана Корсакайте, керівник Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа", додала, що документ, яким регламентується порядок підключення до тепломереж у Литві, входить до так званого пакету конкурентної моделі у сфері централізованого теплопостачання. Окрім нього, у складі цього пакета є ще чотири нормативні документи, які системно вирішують питання конкурентної діяльності у сфері теплопостачання.

Наприкінці наради учасники заходу дійшли згоди щодо необхідності взяти за основу литовський досвід доступу незалежних виробників тепла до тепломереж та використати його під час подальшої роботи зі створення системи нормативно-правових актів щодо розвитку конкурентних умов у сфері теплопостачання, над чим наразі працює Держенергоефективності.

 

версія для друку