українська російська англійська
Система державних закупівель в Україні: реформування крок за кроком
05.08.2016 | 15:07
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

D:\Users\shevchenko-m-v\Desktop\КОНДРАТЕНКО\ПРЕС-РЕЛЫЗ\експерта зустріч__ - копия.jpg4 серпня 2016 року в Комунікативному центрі Уряду відбулася експертна зустріч, що стосувалася питань реформування системи державних закупівель в Україні. У заході взяли участь директор Департаменту регулювання державних закупівель Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Олександр Стародубцев та представники громадської організації «Трансперенсі Інтернешнл Україна» Юлія Дворник та Дмитро Паламарчук.

Учасники у форматі відеоконференції мали змогу поспілкуватися з представниками обласних державних адміністрацій та інститутів громадянського суспільства з чотирьох регіонів (Дніпропетровської, Львівської, Чернігівської та Харківської областей).

Тема зустрічі є актуальною, оскільки з 1 серпня 2016 року в Україні відбувся  повний перехід на електронні публічні закупівлі через систему «ProZorro». Це означає, що відтепер всі тендери на суми, які перевищують порогові значення (від 200 тис. для товарів і послуг та від 1,5 млн. грн. – для робіт), повинні проводитись через ProZorro. Використання системи з 1 серпня 2016 р. стало обов’язковим для місцевих органів влади, комунальних підприємств й інших організацій, які використовують кошти платників податків (до цього з системою «ProZorro»працювали лише центральні органи виконавчої влади, великі державні підприємства).

Рис. 1. Історія ProZorro (дані Міністерства економіки і торгівлі України).

 

Головна особливість системи «ProZorro», за словами О. Стародубцева, полягає у тому, що вона прийшла на зміну паперовим державним тендерам, гарантує прозору, ефективну та справедливу процедуру закупівель, а відповідний модуль «ризик-менеджменту» вказує на можливі порушення з боку учасників торгів. Як свідчить досвід інших країн, введення електронної системи державних закупівель у перший рік дає 10-20% економії за рахунок поліпшення процедур. У випадку України цей показник може зрости завдяки викоріненню системної корупції. Антикорупційні органи спільно із Міністерством юстиції, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством внутрішніх справ можуть проаналізувати кожен тендер і порівняти усі закупівельні ціни. Оскільки бюджет державних закупівель України становить близько 250 млрд. грн. на рік, на думку фахівців, з моменту запуску реформи можна щодня заощаджувати до 55 млн. грн.

 

Закон України «Про публічні закупівлі», відповідно до якого впроваджена система «ProZorro»,окреслив найважливіше – курс України на забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері. Водночас за результатами аналізу звернень замовників і учасників, які вже використовують «Prozorro» на практиці, розроблено проект змін до Закону «Про публічні закупівлі».

Положення Закону України «Про публічні закупівлі» та практичні аспекти роботи електронної системи «ProZorro»викликали чимало запитань та жваву дискусію всіх учасників експертної зустрічі: обговорювали перелік суб’єктів публічних закупівель, створення центру моніторингу, необхідність проведення серії навчальних семінарів щодо роботи підприємців у даній системі, можливості та перспективи для малого і середнього бізнесу, зокрема недостатню доступність банківських гарантій для нього.

D:\Users\shevchenko-m-v\Desktop\КОНДРАТЕНКО\ПРЕС-РЕЛЫЗ\GOL_0155 - копия.JPGЕксперти «Трансперенсі Інтернешнл Україна»в своїх коментарях також згадували про те, що у рамках Угоди СОТ про державні закупівлі Government Procurement Agreement (GPA) українські підприємці отримали можливість брати участь у міжнародних тендерах. І хоча в Україні є підприємства з досвідом участі у публічних закупівлях за кордоном, до цього зовсім не був долучений малий і середній бізнес.

Олександр Стародубцев зауважив, що, зважаючи на інтерес громадськості, вже зараз «агенти змін»«ProZorro»  особливо інтенсивно проводять  навчання  у  регіонах, зокрема було  анонсовано  семінар,  що відбудеться 8 серпня цього року у м. Харкові. Він підкреслив, що інформаційно-роз’яснювальній роботі та зворотному зв’язку з громадськістю буде надано особливого значення. Він також запропонував надсилати пропозиції та зауваження з приводу вдосконалення системи «ProZorro»на його сторінку в соціальній мережі Фейсбук.

 

Довідково:

 

В Комунікативному центрі Уряду регулярно проходять експертні зустрічі з громадськістю на виконання доручення Прем’єр-міністра України з метою обговорення пріоритетів урядової політики, надання роз’яснень щодо важливих урядових рішень, залучення громадських експертів до реалізації суспільно важливих реформ.

 

Заходи проходять згідно із затвердженим графіком, з яким можна ознайомитися тут.

 

Для участі в таких зустрічах представники громадськості можуть акредитуватися за номерами телефонів:

 

у Дніпрі – (056) 742-70-71;

 

у Львові – (032) 261-27-40;

 

в Одесі – (048) 718-95-06;

 

у Полтаві – (0532) 56-95-39;

 

у Харкові  – (057) 700-50-14;  

 

у Чернігові – (0462) 67-58-91.

 

Звертаємо вашу увагу, що запис експертної зустрічі можна подивитися на відеосервісі YouTube.

 

версія для друку