українська російська англійська
Наступного тижня Мін'юст та Нацполіція підпишуть Меморандум, який забезпечить об'єднання зусиль для боротьби з рейдерством, - Павло Мороз
26.08.2016 | 11:31
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

Наступного тижня Міністерство юстиції та Національна поліція підпишуть Меморандум про взаємодію, який забезпечить обмін інформацією про можливі рейдерські захоплення та дасть можливість обом органам значно оперативніше реагувати на такі ситуації. Про це сьогодні в ході Антирейдерського круглого столу повідомив заступник Міністра юстиції Павло Мороз.

«Це буде перший меморандум, який буде укладено в нашій країні у сфері боротьби з рейдерством. Він забезпечить повну взаємодію між Мін’юстом та Національною поліцією. Адже є випадки, коли звертаються до Національної поліції і не звертаються до Мін’юсту, або навпаки. Ми обмінюватимемося інформацію про звернення і спільно реагуватимемо на такі випадки», - зазначив заступник Міністра юстиції.

Він також поінформував присутніх, що цьогоріч кількість успішних рейдерстких захоплень значно скоротилася. Передовсім, досягти цього вдалося завдяки реформі у реєстраційній сфері та початку роботи Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

«Минулого року було зафіксовано близько 3000 рейдерських захоплень. Із них 2700 були успішними. За статистикою, цього року їх в 3 рази менше, ніж минулого року. Більше того, з початку цього року запрацювала Комісія з питань розгляду скарг ну сфері державної реєстрації, завдяки роботі якої нині 60% рейдерських захоплень зазнали фіаско, а майно та бізнес були врятовані», - наголосив він.

За його словами, завдяки успішній реформі адмінпослуг Україні вдалося значно піднялися в рейтингу Doing Business. Для подальшого зростання необхідно покращити показники у такій важливій складовій інвестиційного клімату як захищеність права власності.

«Як тільки громадяни і представники бізнесу відчуватимуть, що право власності є повністю  захищеним, ми зможемо очікувати значного росту інвестицій в українську економіку», - зазначив Павло Мороз.

Для цього нині триває робота над низкою законодавчих актів, які забезпечать посилення кримінальної відповідальності реєстратора за вчинення неправомірних дій, а також уведуть аналогічну відповідальність заявника за подання сфальшованих документів.

Він також зазначив, що нині Мін’юст може реагувати на дії реєстраторів лише за наявності відповідної скарги.

«Наступна зміна – ми розширюємо контрольні функції Мін’юсту, що ми могли реагувати на рейдерські захоплення не залежно від того, є скарга чи немає», - додав заступник Міністра юстиції.

Ще однією новаціє має стати механізм добровільного звернення реєстратора до Мін’юсту для перевірки документів у разі, якщо він сумніватиметься у їх достовірності.

«Як тільки Парламент проголосує за запропоновані зміни і буде посилено кримінальну відповідальність, кількість рейдерських захоплень знизиться кардинально», - заявив Павло Мороз.

За словами заступника Міністра юстиції Гії Гецадзе, рейдерство неможливе, якщо немає активної допомоги з силових структур та судової систем.

«Ми маємо разом співпрацювати і знаходити в законодавстві місця, де можна покращити. Але найголовніше, доки ми не реформуємо нашу судову систему ми можемо лише мінімізувати ризики, але не зможемо повністю викорінити це явище», - наголосив пан Гія.

Представник Національної поліції Руслан Дударець у свою чергу підкреслив, що й нині поняття рейдерство залишається не визначеним в українському правовому полі. За його словами, стаття 206 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за протиправне заволодіння майном підприємства, але вона в повній мірі не охоплює всі дії, які мають місце при захопленні підприємства.

«Міністерство юстиції своїми документами усуває причини рейдерства і не дає можливості не чистим на руку реєстраторам проводити ті чи інші дії. Тому Національна поліція повністю підтримує підписання спільного меморандуму, який дасть можливість оперативно реагувати на факти рейдерських захоплень. Ми готові долучатися до розроблення законопроектів про кримінальну відповідальність реєстраторів, а також нормативних документів, які будуть регулювати їхню діяльність аби унеможливити такі дії», - заявив він.

За словами віце-президента Американської торговельної палати в Україні Тетяни Прокопчук, рейдерство вкрай негативно впливає на імідж держави і є одним із факторів, на основі яких інвестори приймають рішення вкладати кошти в державу чи ні. З іншого боку, воно дало поштовх почати шукати інструменти, які забезпечать захист права власності.

«Посилення кримінальної відповідальності за такі злочини – це дуже позитивний крок. Але разом з цим треба запроваджувати зміни до корпоративного законодавства, і в цьому процесі важлива координація», - зауважила вона.

Представник Американо-Української ділової ради  Михайло Даценко у свою чергу наголосив на тому, що бізнес відчуває ті серйозні кроки з боку українського Уряду, які здійснюються у боротьбі із захопленнями майна. Однак, за його словами, в багатьох випадках нові державні реєстратори вчиняють порушення через незнання тих чи інших норм.

«Міжнародні інституції могли б долучитися до освіти нових реєстраторів, так само як і представників поліції, щодо бізнес злочинів. Варто зробити тренінги, які б дали можливість і реєстраторам, і працівникам поліції правильно діяти в таких випадках», - зазначив він.

Заступник бізнес-омбудсмена пані Тетяна Коротка відзначила той факт, що кількість скарг щодо діяльності Міністерства юстиції фактично зведена до мінімального показника.

“Наразі ми акцентуємо увагу на тому, що готові й надалі співпрацювати з Мін’юстом. Реформи відомства доводять свою ефективність. Кількість скарг від бізнесу на діяльність Міністерства на сьогодні мінімальна”, - констатувала пані Тетяна.

Представник Європейської Бізнес Асоціації Ігор Гоцик відзначив важливість та значущість запропонованих Мін’юстом змін.

“Європейська Бізнес Асоціація тісно співпрацює з Міністерством юстиції, ми раді долучатися до процесу реформ. Ініціативи Мін’юсту дійсно необхідні наразі. Будемо раді вітати представників Міністерства у стінах асоціації задля розробки спільної стратегії у вирішенні цього важливого питання”, - зазначив він.

Заступник Делегата німецької економіки в Україні Сергій Лісніченко підкреслив важливість подальшої боротьби з рейдерством та наголосив на тому, що реакція з боку усіх владних структур має бути максимально швидкою.

“Органи влади повинні працювати швидше, аніж рейдер! Недопустимо, щоб реальний власник майна потерпав від свавілля рейдерів. Пропоную ввести норму, що працює у Німеччині. Попередній власник майна завжди має перевагу та розпоряджається майном до відповідного рішення органу влади”, - зазначив він.

 

версія для друку