українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана на засіданні Уряду від 31 серпня 2016 року
31.08.2016 | 18:12
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Перше, що б я хотів сказати – це те, що вже наступного тижня у нас розпочинається парламентська робота. Очевидно, що Україна потребує прийняття необхідних відповідальних законів, у тому числі й в питаннях дерегуляції, яку ми вчора розглядали на засіданні Національної ради реформ.

Є ряд законопроектів, які нам необхідно ухвалювати для вирішення реальних і нагальних проблем людей. Розраховую на те, що з новими силами український парламент на початку нової пленарної сесії буде демонструвати свою ефективність. Хоча я розумію, що деякі політичні представники після доброго гарного відпочинку майже в півтора місяця з новими силами, з новим натхненням, включаючи форсаж дикого популізму, розпочнуть лякати всіх тим, що все буде дуже погано.

Хочу підкреслити, що наш Уряд трошки більше чотирьох місяців тому був сформований на тлі серйозної політичної та економічної кризи. Але за цих чотири місяці, коли ми проходимо з вами злагодження нашої роботи, ми можемо констатувати факт, що ситуація залишається стабільною. Я абсолютно оптимістично дивлюся в осінь, хто б що не казав про те, що восени буде ще якесь загострення.

Я бачу, що у нас буде й економічна стійкість збережена. І глибоко вірю в те, що до кінця року українська економіка буде демонструвати зростання. Але так само по собі це відбуватися не буде. І тому нам потрібно з вами приймати та реалізовувати головне – рішення, які будуть сприяти розвитку держави.

Ми з вами прожили в незалежній країні 25 років і можемо подивитися в минуле, сказати про те, що було позитивного зроблено, які були зроблені помилки. Я б хотів, щоб за 25 років нашої незалежності ми зробили абсолютно зрозумілі висновки, і наступних 25 років були роками успіху, роками, які дадуть можливість людям зажити в абсолютно нормальних самодостатніх умовах, де людина буде мати якісну роботу, якісну освіту, безпеку, якісну охорону здоров'я та якісні умови життя. Це один з наших найважливіших пріоритетів.

Тому, я думаю, що ні в кого немає жодного сумніву, що ми маємо започаткувати абсолютно нову традицію. Настав час відповідальності і чесності. Тому що безвідповідальність, популізм і брехня привели Україну в той стан, який ми маємо сьогодні. І наше завдання, щоб ми були з вами відповідальними політиками.

Наша відмінність від популістів полягає в тому, що ми говоримо абсолютно відверті і правильні речі. Ми говоримо про те, що потрібно приймати сьогодні і приймаємо це для того, щоб Україна врешті-решт почала розвиватися. Зрозуміло, що у популістів інша мета, їм в принципі немає значення, якою буде Україна через рік, два, три, п`ять, десять. Для них має значення, де вони будуть в даний момент – в якому кріслі, на якій посаді, з яким рейтингом. Але, як ми бачимо, це абсолютно безвідповідальна політика, яка руйнує національну економіку, і в принципі постійно погіршує якість життя українських громадян.

Вважаю, що ми маємо абсолютно чітко говорити про те, як ми маємо завершувати цей рік, і які основи, пріоритети ми закладаємо в наступний рік. І найголовніше – це має бути абсолютно чесна розмова. Це має бути  розмова, результатом якої є дуже чіткі пропозиції і рішення.

Я хотів би сьогодні сказати про бюджет – про чесний бюджет. Я бачу, що сьогодні вже нас починають критикувати, що начебто у вересні ми не внесемо бюджет в український парламент. Я вважаю, що наш обов`язок сьогодні внести український бюджет на 2017 рік у вересні в парламент, але внести його абсолютно чесним. Дуже багато було років нашої незалежності, коли фальшивий і брехливий бюджет, який називали по різному, не забезпечував розвитку нашої держави, тим більше стабілізації. Надуті доходи – доходи, яких просто не було, їх просто писали, що вони начебто будуть. Надуті видатки, які спричиняли економічну кризу, і цей шлях приводив до зубожіння український народ.

Тому наше завдання наступне: ми маємо внести в український парламент абсолютно чесний бюджет, розпочати там професійну дискусію і вийти на консолідоване рішення. Але дуже важливо, що в бюджет 2017 року ми будемо закладати абсолютно нові підходи з точки зору пріоритетів нашої діяльності, пріоритетів розвитку України, і я про них сьогодні скажу.

Це буде абсолютно реалістичний бюджет, не популістичний, а реальний. Більше того, я хочу сказати, як тільки ми пройдемо формування і затвердження не популістичного бюджету, від того моменту можливості стабілізації і розвитку будуть збільшені в десятки разів. Це є надзвичайно важливе наше з вами завдання.

Хотів би сказати про пріоритети, які ми закладаємо спільно з колегами в структуру цього бюджету.

Пріоритет № 1 – це оборона і безпека нашої країни. Я думаю, що за цих декілька років важких випробувань ні у кого вже немає сумніву, що українська армія відбулася. Армія, яка на весь світ під час 25-річчя нашої незалежності продемонструвала свій дух, не тільки військову техніку або прохід центральною площею країни, центральною вулицею країни, а дух українського війська. Його всі відчували. Нове озброєння, нова форма українського війська, нові умови забезпечення – це все треба тільки розвивати, щоб українське військо було сильним і міцним, а безпека і оборона були абсолютно надійними.

Тому питання фінансування безпеки і оборони в межах 5% ВВП – це питання № 1.

Хотів би сказати про економіку. Нам важливо забезпечити економічне зростання. Ми зараз працюємо над різними механізмами, які дозволять нам створювати умови для відновлення промислового потенціалу нашої країни, для збільшення можливостей нашої міжнародної торгівлі, для того, щоб стимулювати внутрішнє споживання в нашій країні. У нас є ряд завдань, які ми будемо виконувати.

Хотів би підкреслити, що одним з таких пріоритетів, які ми закладаємо в бюджет 2017 року, є українські дороги, інфраструктура, з іншого боку, це робота для українських громадян, це зарплата, це податки. Сьогодні ми послухаємо те, що сьогодні відбувається в дорожньому господарстві. Зрозуміло, що за короткий період часу ми не можемо відразу побудувати всі дороги ідеальної якості і всіх на місцях змусити робити якісно українські дороги. Але я спілкуюся з людьми, люди говорять про те, що насправді відчувають, що і поточний ремонт, і середній ремонт в Україні відбувається в зовсім інших, збільшених розмірах. А це тільки початок.

Тому важливо створення нового дорожнього фонду як інструменту будівництва доріг, він буде наповнений понад 14 млрд. грн.. Але найголовніше, що ми залучимо туди кошти міжнародних фінансових організацій під проекти, що дасть можливість в рази збільшити, навіть порівняно з цим роком, фінансування українських доріг.

Сьогодні, до речі, ми з вами в одному з основних питань заслухаємо реальний стан справ по "Укравтодору" за чотири місяці ремонтного сезону.

Наступна позиція – децентралізація. Ми далі будемо зміцнювати децентралізацію в країні. Я радий тому, що фактично це одна з тих реформ, які відбулися в країні, – реформа децентралізації. І хочу сказати, що багато присутніх тут міністрів і міністрів минулого, позаминулого урядів доклали зусиль до того, щоб децентралізація в Україні відбулася. Пишаюся тим, що я мав безпосереднє до цього відношення та ініціював цю реформу. Нам треба зараз зміцнювати можливості місцевого самоврядування, місцевих бюджетів. Хочу сказати, що за ці декілька років місцеві бюджети зросли майже в два рази і більше.

Але дуже важливо наряду з тим, щоб ми зробили децентралізацію, підвищувати відповідальність органів місцевої влади за ті послуги, які вони мають надавати людям: і освіта, і охорона здоров'я на місцевому рівні, і дошкільна, і позашкільна освіта, й інфраструктура, й енергоефективність. Тому ми будемо робити все для того, щоб цей пріоритет був збережений в бюджеті наступного року.

Наступна позиція – енергоефективність. Ні в кого немає сумніву, що енергоефективність – це питання національної безпеки, питання нашої конкурентності. Це надважливе питання для нашої державності. Тому в 2017 році буде створений фонд енергоефективності, концепцію якого було нещодавно затверджено Урядом (вносив Мінрегіон). Це дасть нам можливість створити інструмент більш ефективного енергозбереження для того, щоб ми вийшли в лідируючі позиції щодо ефективності споживання енергоресурсів.

Хочу окремо звернутися до органів місцевого самоврядування, регіональної влади. В рамках децентралізації сьогодні кошти на рахунках місцевих бюджетів є. Окремо є й буде збережений державний фонд регіонального розвитку, буде збережена субвенція на соціально-економічний розвиток. Але хочу підкреслити, що безпосередньо, в тому числі й відповідальність лежить на місцевих органах влади.

Колеги, коли нам треба стати енергоефективними, коли нам треба інвестувати в інфраструктуру для створення нових робочих місць, коли нам потрібно змінювати умови навчання, лікування, не можна кошти відправляти на депозити в банки, а проблеми людей залишаються невирішеними. Мільярди, які мають працювати на українських громадян, деякі муніципалітети просто зберігають на постійній основі на депозитних рахунках.

Інвестуйте в енергоефективність. Це буде набагато краще, в тому числі й в доходах місцевих бюджетів, тому що ви будете зберігати кошти на енергоресурси, і це буде робити вас конкурентними, ніж ті відсотки, які ви короткочасно отримаєте. Тому фонд енергоефективності буде створений, і ми будемо тільки розширяти та розвивати фінансування програм з енергоефективності.

Один з пріоритетів – це наш аграрний сектор. Ми закладаємо і плануємо в наступному бюджеті передбачити біля 1% від виробленої продукції аграрного сектору, а це майже десь приблизно 5,5 млрд., на підтримку, підкреслюю, підтримку невеликих фермерських господарств.

Зараз ми працюємо над удосконаленням механізму. Ми хочемо, щоб ті, хто мають землю, хто її обробляє, хто виробляє українську продукцію, а ще краще – хто робить її переробку, отримав відповідну підтримку держави. І цю підтримку держави ми маємо направити спільно з аграріями на вітчизняне машинобудування: сільгосптехніка, мала механізація. Те, що сьогодні потребує український аграрій – переозброєння, модернізація для підвищення продуктивності, для розширення асортименту продукції. І це питання залишається пріоритетом в наших пропозиціях до бюджету 2017 року.

Ще одна тема – це тема нашої міжнародної діяльності, наші дипломатичні представництва та служби.

Ми будемо пропонувати українському Парламенту збільшити фінансування наших дипломатичних представництв. У тому числі ми маємо утворити в цьому році повноцінні торговельні представництва України. Я вважаю, що наш експортний потенціал не розвинутий. Нам потрібні допоміжні структури в інших країнах, які дадуть можливість українському виробнику і бізнесу продавати свої товари і послуги ефективно, щоб ми освоювали нові ринки і розвивали існуючі.

Тому це ще один пріоритет, над яким ми концентруємося.

І хотів би  підкреслити ще один дуже важливий пріоритет. Це освіта – освіта українців. Я завжди про це говорив і ще раз хочу підкреслити, що дитина від народження має тільки один шанс – один раз піти в дитячий садочок, один раз закінчити школу. І цей період є надзвичайно відповідальним, тому що все те, що ми закладаємо сьогодні в дитину, потім ця дитина виходить у доросле життя. Якщо закладемо максимум, ефективний максимум – не так, як перевантажували дітей, що вони накопичували знання, які, можливо, їм ніколи не будуть потрібні, і тут Міністерство освіти і науки зараз робить дуже правильні кроки щодо оптимальних програм. А те, що ми зможемо дати, як багаж дитині, це буде означати, що вона вийде конкурентна і успішна.

Тому фінансування освіти – ми будемо закладати ще один з пріоритетів, але потрібно пам`ятати і про заробітну плату вчителя. І тому ми будемо закладати в бюджеті 2017 року підвищення заробітних плат українських вчителів. Це базова позиція, яку ми теж будемо відстоювати і за яку будемо боротися, і це буде тільки початок.

Зрозуміло, у нас питання в пріоритеті і заробітних плат українців, і пенсійного забезпечення, але ми маємо розуміти, що від економічного зростання може залежати в тому числі і підвищення соціальних стандартів. Але я вірю в швидкий успіх цих рішень. Ми говорили про те, що ми будемо пропонувати підходи щодо змін системи і оплати  праці в Україні, і в тому числі пенсійного забезпечення. Має бути справедлива система. Але знову ж таки хочу підкреслити, що все це має відповідати реальному економічному стану справ в Україні.

Жодного місця популізму тут бути не може, тому що популізм знищує. Це, знаєте, як наркотик, начебто короткочасна ілюзія того, що добре, а потім – катастрофа, самознищення. Тому ми ніколи не були популістами з вами і не будемо.

Хочу сказати про те, що всі ті пріоритети, які я перерахував, не є вичерпними. Зрозуміло, що ми сьогодні працюємо, і найголовніше – це те, що ми відповідально ставимося до підходів формування бюджету. Має бути чесна і відверта розмова. Якщо ми можемо витратити 1 млрд. – значить, 1 млрд. Якщо ми маємо консолідований бюджет такої-то цифри – значить, це така цифра. І дуже важливо, щоб цей підхід був збережений. Я думаю, настав час, коли треба припинити популістськими гаслами задурювати людям голову, бо за 25 років в тому числі багато популістів, які роками сиділи при найвищій владі, довели людей до зубожіння і до того реального стану справ, які є сьогодні.

Тому наше завдання – відверто і чесно говорити суспільству те, що відбувається. Але я щиро вірю в те, що у нас буде успіх, оскільки ми віримо в те, що робимо. І це має принести відповідний результат для кожної української родини. Можливо, сьогодні ще важко його відчути, і я це розумію. Десятками років накопичувалися проблеми, і за один день їх вирішити дуже важко. Але ми стабілізуємо ситуацію і забезпечимо розвиток країни. Це наш основний пріоритет. І базові позиції, які ми зберігаємо в бюджеті, – це частина того плану, який ми будемо реалізовувати в 2017 році.

Шановні колеги, ми з вами прийняли достатньо амбітну програму щодо реконструкції доріг. Сьогодні підготовлена презентація для суспільства, для членів Уряду про те, що було зроблено Укравтодором, в якому стані сьогодні ситуація, українські дороги знаходяться для того, щоб ми могли постійно моніторити ситуацію.

Я взагалі вважаю, що кожного засідання Уряду ми будемо заслуховувати міністрів і представників ЦОВВів по тих чи інших важливих напрямках їхньої діяльності. По 3-5 хв. будете інформувати суспільство про те, що зроблено, що планується зробити. Я думаю, що це буде дуже чесно і відкрито.

 

 

версія для друку