українська російська англійська
В Україні потенціал заміщення газу у сфері централізованого теплопостачання сягає 3 млрд куб. м. на рік
20.09.2016 | 17:53
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

В Україні потенціал заміщення газу у сфері централізованого теплопостачання сягає 3 млрд м3 в рік. Про це заявив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук сьогодні у ході виступу на XII міжнародній конференції «Енергія з біомаси», організованій Біоенергетичною асоціацією України у м. Київ.

Сергій Савчук нагадав, що в Україні вже є позитивні зрушення у напрямку зменшення споживання газу. «Протягом останніх двох опалювальних періодів населенням, ТКЕ та бюджетом скорочено та заміщено 7,2 млрд м3  газу, фактично 30%. У 2014-2015 роках введено 1,2 ГВт нових теплових потужностей, що використовують інші, крім газу, види палива», - повідомив Голова Агентства.

«Важливо прискорити темпи скорочення використання газу у секторі ТКЕ, який за останній опалювальний період спожив 6,3 млрд м3 газу. За оцінками експертів, якщо перейти до моделі конкурентного ринку тепла, то можна буде додатково зменшити споживання газу у цьому секторі на 3 млрд м3», - наголосив С. Савчук.

За словами Голови, створити конкурентний ринок тепла – одне із зобов’язань, взятих Україною перед Енергетичним Співтовариством. Відповідно до 27-ої Директиви ЄС ефективна система централізованого теплопостачання має використовувати як мінімум 50% відновлюваної енергії, 50% відпрацьованого тепла, 75% тепла від когенерації або 50% комбінації такої енергії та тепла. «Директиви виконуються в ЄС. І Україна також йтиме цим шляхом, залучаючи кращий вже напрацьований досвід країн ЄС», - підкреслив Голова.

Як зазначив С. Савчук, перший крок до запровадження конкурентного ринку тепла в Україні вже зроблено. Розроблено законопроект щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел (реєстр. від 30.03.2016 №4334), який буде розглянуто у Верховній Раді України вже цього тижня, 22 вересня  2016 року.

«Якщо цей законопроект буде прийнято, то будь-який інвестор, який встановить твердопаливну котельню для виробництва тепла, матиме чіткий гарантований тариф, який прописано у законопроекті, - на рівні 90% від тарифу на тепло з газу. Крім того, позитивними наслідками законопроекту також буде створення нових робочих місць, розвиток малого та середнього бізнесу, додаткові надходження у бюджет, зменшення тарифів», - наголосив Голова та відзначив, що підтримку цього законопроекту вже висловили чимало авторитетних організацій.

Другий етап, який потрібно зробити після прийняття цього законопроекту –  змінити модель ринку централізованого теплопостачання. На переконання Голови, найефективнішою альтернативою є модель «єдиного покупця». За цією схемою виробники тепла матимуть можливість на тендерних засадах продавати тепло  єдиному оператору ринку на рівних умовах та за однаковими цінами. Загальна відповідальність за продаж тепла кінцевому споживачу лежить на одному суб’єкті – теплотранспортуючій компанії, яка є оператором ринку.

Для запровадження ринку тепла необхідно запровадити окрему процедуру тарифного регулювання за наявності конкуренції виробництва теплової енергії; встановити чіткий і однозначний розподіл між видами діяльності: виробництво, транспортування, постачання теплової енергії; монетизувати пільги та субсидії, уникаючи клірингових схем розрахунків.

Голова Агентства навів приклад Литви, яка запровадила такий ринковий механізм виробництва та продажу тепла і отримала позитивні результати: протягом 5 років частка біопалива збільшилась з 22% у 2011 році до 54% у 2015 році; використання біопалива незалежними виробниками тепла збільшилась з 20% у 2011 році  до  84% у 2015 році.

версія для друку