українська російська англійська
Україна поглиблюватиме співпрацю з Норвегією у використанні відновлюваних джерел енергії
27.09.2016 | 17:40
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО З ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНИ

27 вересня 2016 року у м. Осло (Норвегія) Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у першому засіданні українсько-норвезької міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки. Засідання відбулося під головуванням Міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігоря Насалика та Міністра торгівлі та промисловості Норвегії Моніки Меланд.

«Для України заміщення споживання газу стало питанням енергетичної та національної безпеки. Тому пріоритетом є освоєння відновлюваних джерел енергії. До 2020 року частка «зеленої» енергії у кінцевому енергоспоживанні країни має становити 11%. Це передбачено Національним планом дій з відновлюваної енергетики до 2020 року. Впевнений, що досягти мети нам допоможе передовий досвід, технології та інвестиції Норвегії», - наголосив у ході виступу Сергій Савчук та нагадав, що на  реалізацію плану потрібно чимало інвестицій – 16 млрд євро.

Голова Агентства пояснив, що сьогодні в Норвегії 98% електроенергії виробляється саме з відновлюваних джерел, переважно гідроелектростанціями. «Більше того, Норвегія перевиконала свій Національний план дій з відновлюваної енергетики до 2020 року. Ще у 2014 році частка енергії з відновлюваних джерел у кінцевому енергоспоживанні становила вже 69,2%. Тому досвід цієї країни для нас надзвичайно цінний», - підкреслив Сергій Савчук та додав, що Україна зацікавлена у залученні норвезьких технологій, досвіду та інвестицій у сферу відновлюваної енергетики, зокрема в частині реалізації спільних проектів з будівництва малих гідроелектростанцій.

«Для виконання цілей Національного плану дій нам необхідно збільшити виробництво електроенергії з відновлюваних джерел на 17,6 млрд кВт/год. Це потребує введення в експлуатацію більше 5,3 ГВт потужностей. Водночас сьогодні в Україні вже заплановано до реалізації проекти зі збільшення встановленої потужності та будівництва 15 вітрових електростанцій, 51 сонячної електростанції, 58 малих ГЕС, 13 біоелектростанцій. Більшість з даних проектів вже отримали технічні умови та готові для отримання інвестицій», - зазначив Голова Держенергоефективності.

Він також поінформував норвезьку сторону про те, що в Україні створюються сприятливі умови для ведення бізнесу у сфері відновлюваної енергетики. Зокрема, минулого року прийнято Закон України від 04.06.2015 № 514-VIII, який став ключовим для формування конкурентоспроможного ринку відновлюваних джерел енергії.

«Варто зауважити, що цим Законом «зелений» тариф прив’язано до курсу євро до 2030 року. А це означає захист інвестицій від інфляції. Також ми скасували вимогу щодо місцевої складової, яка раніше стримувала прихід іноземних інвесторів на вітчизняний ринок. Водночас введено премію за використання українського обладнання - до 10 % до існуючого тарифу», - розяснив Сергій Савчук.

Більше того, нещодавно Держенергоефективності ініційовано створення єдиного в Україні Центру залучення зелених інвестицій (SC "GIDC"). Його діяльність буде додатковим інструментом покращення інвестиційного клімату та залучення як вітчизняних, так і зарубіжних інвестицій у сферу відновлюваної енергетики та енергоефективності.

Загалом сторони обговорили перспективи українсько-норвезького співробітництва та висловили підтримку щодо реалізації проектів у рамках NEFCO та спеціальних фондів Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). Сторони також узгодили спільну підтримку дослідженню Управління водоймами та енергетики Норвегії (NVE) щодо підвищення ефективності управління малими гідроелектростанціями в Україні.

Усі домовленості щодо поглиблення співпраці між країнами зафіксовано у протоколі першого засідання українсько-норвезької Міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки, який підписали Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик та Міністр торгівлі та промисловості Норвегії Моніка Меланд.

 

 

версія для друку