українська російська англійська
Генеральний штаб отримає допомогу від юристів-міжнародників у розслідуванні злочинів на окупованих територіях України
15.11.2016 | 13:12
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

Збройні Сили України розраховують на допомогу юристів-міжнародників у поширенні знань щодо міжнародного гуманітарного права серед особового складу Збройних Сил, а також у зборі та систематизації інформації, яку буде надано Міжнародному кримінальному суду з метою притягнення до відповідальності осіб, винних у воєнних злочинах на окупованих територіях України.

Про це під час зустрічі з провідними міжнародними та українськими юристами заявив начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії Віктор Муженко.

У зустрічі, яка відбулася за ініціативою управління правового забезпечення ГШ ЗС України, взяли участь керуючі партнери міжнародної юридичної групи Global Rights Compliance Уейн Джордаш (Великобританія) та Скотт Мартін (США), а також провідні українські юристи із Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Задорожний та Микола Гнатовський, які представляють Україну на світовій правозахисній арені.

«Підвищення освітнього рівня особового складу у сфері міжнародного гуманітарного права є одним із тих завдань, які ми перед собою ставимо. Така робота здійснюється вже зараз та є корисною не лише для військовослужбовців, але й для керівного складу Збройних Сил. Ще один з напрямків, який має перспективу —  це допомога у зборі інформації та відповідних фактів щодо порушення міжнародного гуманітарного права у районах бойових дій», — наголосив генерал армії України Віктор Муженко.

Він підкреслив, що окрім практичної допомоги з підготовки інструкторів з гуманітарного права, які могли б поширювати знання щодо міжнародного гуманітарного права серед особового складу, Збройні Сили розраховують на допомогу відомих юристів у підготовці  методичної літератури та практичних посібників у цій галузі.

«Я представляю Інститут міжнародних відносин, але також — Українську Асоціацію міжнародного права. Це  громадська організація, яка об’єднує науковців  у  сфері права. У нас 136 докторів і близько 2000 кандидатів наук. Плануючи цю зустріч, ми радилися з колегами. Всі відповідально ставляться до цієї ситуації,  готові працювати та доносити всі види знань, як ми це вже робили в польових умовах, де організовували курси з міжнародного гуманітарного права, — сказав Олександр Задорожний, професор, завідувач кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Він висловив сподівання, що поєднання наукового потенціалу із юридичною практикою групи  Global Rights Compliance дозволить досягти суттєвих результатів у дотриманні міжнародного гуманітарного права в Україні та у роз’ясненні його положень серед особового складу Збройних Сил України, а також у справі фіксації випадків порушень гуманітарного права на окупованих територіях.

Микола Гнатовський, перший представник України, якого обрано президентом Комітету Ради Європи з питань запобігання катуванням чи іншим формам покарання або поводження з людьми, які принижують гідність, зауважив, що  академічна спільнота готова надавати навчальним закладам Збройних Сил України методичну та практичну підтримку у підготовці інструкторів, які поширюватимуть знання з міжнародних конвенцій у сфері гуманітарного права у військах.

«Якщо у Генерального штабу Збройних Сил України виникають питання, які потребують додаткового юридичного аналізу і міжнародної перспективи, ми будемо раді долучитися і допомогти у цій сфері. Ще один напрямок – це специфічні питання, пов’язані із взаєминами з Міжнародним кримінальним судом. Хоча Україна поки що не є повноправним членом цієї організації, ми вже взяли на себе практично всі зобов’язання у сфері гуманітарного права. У цьому контексті дуже важливим є визначити вірний алгоритм дій», — сказав Микола Гнатовський.   

У свою чергу, міжнародні експерти висловили готовність до конструктивної співпраці із Збройними Силами України.

«Один із напрямків, за яким ми надаємо допомогу іншим українським структурам, зокрема, Генеральній прокуратурі, Головній військовій прокуратурі, СБУ тощо, є дорадча робота у визначенні військових злочинів, які були скоєні на Сході України та в АР Крим, підготовка цієї інформації до подання у Міжнародний кримінальний суд. Ми давно співпрацюємо з цим судом, і хотіли б надати український стороні корисну інформацію, як співпрацювати з цією структурою в рамках тих міжнародних зобов’язань у сфері гуманітарного права, які взяла на себе Україна», —  зазначив під час розмови американський юрист Скотт Мартін, який має багаторічну судову практику у захисті прав людини, в том числі у зонах конфліктів.

«Оскільки ми маємо досвід прямого спілкування з представниками міжнародного кримінального суду, ми можемо надати певний аналіз того, як оформлювати документи та налагодити позитивну комунікацію і взаємодію з Міжнародним кримінальним судом у той шлях, який би був прийнятним для України», — зауважив з цього приводу Уейн Джордаш. Він висловив впевненість, що Міжнародний кримінальний суд проводитиме в Україні повноцінне розслідування стосовно дій, які вчиняла російська влада на Донбасі і в Криму під час окупації цієї території України.

Представники Global Rights Compliance висловили готовність надавати Збройним Силам всю необхідну допомогу у питаннях дотримання гуманітарного права та, за взаємним погодженням, підписати з Генеральним штабом Збройних Сил України робочий меморандум про взаєморозуміння.

Начальник Генерального штабу Збройних Сил України подякував правникам за плідний діалог та зазначив, що українські військові відкриті для співпраці з міжнародними правовими та правозахисними організаціями в сфері дотримання міжнародного гуманітарного права у будь-якому форматі. Генерал армії України Віктор Муженко висловив також сподівання, що провідні міжнародні та українські юристи нададуть Україні дієву допомогу у розвитку ефективного національного гуманітарного законодавства.  

 

версія для друку