українська російська англійська
Представник Мінкультури бере участь у засіданні Комітету Ради Європи з питань ромів та кочівників
16.11.2016 | 11:20
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

14 листопада у місті Страсбург (Французька Республіка) розпочала свою роботу чергова 12-та сесія Спеціального експертного комітету Ради Європи з питань ромів та кочівників (CAHROM). Урочисте відкриття та представлення новообраного Спеціального  Представника Генерального Секретаря Ради Європи з питань ромів Валеріу Ніколає, який став першим ромом, що обійняв цю важливу посаду, відбулося 15 листопада у Палаці Європи.

Офіційним представником України у цьому авторитетному робочому органі Ради Європи виступає директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.

Під час засідання Комітету 15 листопада, серед іншого, відбулося обговорення питань, які безпосередньо стосуються України. Зокрема, члени Комітету, які репрезентують 46 країн-учасників такого формату взаємодії, а також представники 6 країн, які беруть участь у роботі Комітету в якості спостерігачів, заслухали детальне повідомлення урядового представника України, який розповів про останні практичні кроки виконавчої влади України, що стосуються удосконалення та реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року,  а також про запропоновані українською стороною строки та інші організаційні деталі візиту до нашої держави спеціальної експертної місії Комітету, який має відбутися у першій половині 2017-го року.

  Представляючи найвагоміші здобутки України у сфері забезпечення прав ромів, Андрій Юраш відзначив проведення 7 листопада цього року першого засідання Міжвідомчої робочої групи з питань імплементації згаданої вище Стратегії, що стало найпереконливішим і найбільшим досягненням нашої держави за весь період її незалежного існування на шляху втілення задекларованих Стратегією цілей і планів, чого представники ромської спільноти домагалися від 1994-го року. Окрім безпосереднього проведення засідання Міжвідомчої робочої групи, якою керує Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, а заступником є Перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко, в її рамках було вироблено конкретні механізми стосовно того, як задекларовані безальтернативні цілі щодо сприяння розвиткові ромської спільноти мають бути імплементовані у практичному вимірі. З цією метою було запропоновано у рамках приготування до засідання Міжвідомчої робочої групи кілька конкретних ідей та відповідних механізмів, які мають набути свого практичного втілення найближчим часом.

Зокрема, з метою предметного опрацювання та реагування на різноманітні питання, що стосуються ромської спільноти, у рамках Міжвідомчої робочої групи було ініційовано утворення п’ятьох вузькопрофільних постійно діючих робочих груп (з питань соціального захисту та охорони здоров’я; з питань освіти і культури; з питань житлового забезпечення; з юридично-правових і фінансових питань; з питань організаційного-інформаційного супроводження), які будуть займатися системним вивченням проблематики та сприянням ромам у певному напрямі.

По-друге, було вирішено, що усі засідання у рамках Міжвідомчої робочої групи мають відбуватися на регулярній основі – сама Міжвідомча група збиратиметься щопівроку, а постійно діючі робочі групи матимуть свої зібрання кожного кварталу.

 Для узагальнення та систематизації всіх напрацювань було ініційовано, аби при Міжвідомчій групі за організаційного та методологічного сприяння з боку Міністерства культури України було започатковано діяльність спеціального постійного діючого виконавчого органу – Секретаріату, чиє функціонування в організаційному сенсі вирішили підтримати Міжнародний Фонд «Відродження» та спеціальна програма ОБСЄ з питань ромів та синті. Найближчим часом буде узгоджено механізми функціонування цього Секретаріату та оголошено відкритий конкурс на зайняття відповідних посад.

Окрім того, усім регіональним обласним адміністраціям було доручено на засіданні Міжвідомчої робочої групи до наступного загального засідання переглянути регіональні плани імплементації Стратегії та відповідні регіональні Плани дій, метою чого повинно стати вироблення практичних рекомендацій з удосконалення безпосередньо регіональних планів та напрацювання схем і конкретних пропозицій щодо внесення змін до відповідних загальнонаціональних документів – самої Стратегії та Плану її імплементації.

Стосовно ж можливостей і перспектив організації планованого візиту до України групи експертів Комітету, то представник Міністерства культури України зазначив, що оптимальним часом для цього є квітень-травень наступного року, що дозволить зробити необхідні організаційні приготування до візиту як керівництву двох постійно діючих робочих груп, чия діяльність має бути активно розгорнутою до цього часу, так і працівникам Секретаріату Міжвідомчої робочої групи. Окрім того, як відзначив Андрій Юраш, у рамках приготування до візиту європейських експертів буде отримана важлива нагода для консолідації українського експертного середовища, яке є дотичним до відповідної ділянки, а також безпосередньо для ромських організацій, серед яких бракує скоординованості зусиль і цілей діяльності.

Під час засідання також відбулося обговорення підсумків і методологічних засад попередніх тематичних візитів експертів CAHROM-у, здійснених протягом 2012-2016 років, з’ясування потенціалу взаємодії та координації серед міжнародних організацій, які мають тематичні пріоритети, зорієнтовані на ромські громади протягом наступних кількох років та вироблення форм реалізації цих пріоритетів на національному і міжнародному рівнях.

Також на сесії Комітету планується обговорення питань пам’яті та вивчення історії ромів. Окрім того, учасники Комітету вчергове розглянуть питання функціонування Європейського інституту ромського мистецтва і культури.

Протягом другого дня засідання Комітету основну увагу буде звернено на механізми взаємодії між членами CAHROM-у та представниками громадянського суспільства, що репрезентують ромів та кочівників, а також на проблеми ромської молоді, з якими вони зустрічаються, дотримуючись традиційного способу життя.

Свою роботу Комітет продовжить у формі шести паралельних сесій, де кожна країна зможе презентувати власний досвід інтеграції ромської спільноти та вирішення її найнагальніших питань.

 

версія для друку